Urla’da kaçak villalar yıkılıyor mu?

by admin | Çarşamba, Şub 24, 2016 | 1455 views

URLA-VILLALAR
Bir süre önce gündemi fazlasıyla işgal eden konu tekrar gündeme oturacak gibi görünüyor; Urla’da “kanunsuz” olarak inşa edildiği söylenen svillaların yıkımına mı geldi sıra?

Alınan habere göre söz konusu villaların ‘kaçak’ statüsü yargı kararıyla tescillendi. Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “armağan” edildiği ileri sürülen yapıların da yer aldığı kaçak Urla Villaları’na yasal kılıf giydirmek için gerçekleştirilen “SİT oyununa” mahkeme geçit vermedi. İzmir 2. İdare Mahkemesi, villaların bulunduğu alanın 1. Derece SİT olarak kalması gerektiğine hükmetti. Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, bölgenin “insan eliyle” özelliğinin değiştirilmesinin SİT’in düşürülmesi için gerekçe olamayacağını bildirdi.


Avukat Şehrazat Mercan ile birlikte toplam 12 yurttaşın açtığı davada karar “oy çokluğuyla” alındı. Urla Zeytineli’nde villaların bulunduğu alanın “kaçak” özelliğini ortadan kaldırabilmek için bölge 1. Derece SİT’ten çıkarılarak “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescillenmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan davanın son duruşması, geçen yıl 17 Kasım’da yapıldı. Aradan geçen sürede kararını veren mahkeme, gerekçeli kararını yazıya döktü. Mahkeme Başkanı Osman Ermumcu ile Mehmet Ali Aşıkoğlu’nun villalardaki SİT değişikliğinin yasal olmadığına hükmeden kararına heyetten Özlem Erol karşı oy kullandı. Böylece villaların “kaçak” statüsünü tescillenmiş oldu.

KAYNAK: MEDYA

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cevre/485948/Erdogan_a_kotu_haber…_Urla_da_sira_villalarin_yikimina_geldi.html

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code