Uzmanlar Mayıs enflasyonunu zirve olarak bekliyor

by admin | Pazar, Nis 13, 2014 | 1047 views

ERDEM BAŞÇI
Türkiye’nin enflasyon mücadelesi bir efsanedir.. ve de meşhur “enflasyon canavarı” da.. Kabul etmeli ki, AKP hükümetine nasip oldu bu canavarı önce kontrol altına almak ve sonra da büyük ölçüde yok etmek..


Son siyasi ve takip eden ekonomnik dalgalanmalardan sonra ise canavarın tekrar azmasından korkuldu bir süre.. Şimdi ise tekrar kontrol altına alındığı mesajı veriliyor ekonomi yönetiminden.

Örneğin, Washington’da yapılan JP Morgan Yatırımcı Semineri’nde “Ekonomik Görünüm ve Para Politikası” konulu bir sunum gerçekleştiren Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı sunumunda, sıkı para politikası duruşunun, alınan makroihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle tüketici kredilerinin büyüme hızlarının yavaşlamaya devam ettiğini belirtti.

Başçı bu arada çok önemli bir noktaya da değinerek “enflasyonda tepe noktanın mayısta gözleneceğini” tahmin ettiklerini ifade etti.

Esas ümitlendirici mesaj da şu şekilde geldi Başçı’dan:  “2014 yılında cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceği tahmin ediliyor”

13.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code