Vatandaş Beşiktaş’tan Üsküdar’a 3,5 dakikada geçecek

by editor | Pazar, Mar 19, 2017 | 510 views

İstanbul bir alemse İstanbul Boğazı’ da ayrı bir alemdir… Milyonlarca İstanbullu her  gün bir yakadan diğer yakaya geçerler işe güçce gitmek için… Bu yolculukta en çok kullanılan rotalardan biri de Beşiktaş-Üsküdar arası deniz geçişidir. Uzunca süredir bir özel firma büyük ve modern tekneleriyle bu geçişi sağlıyor vatandaşlar için… Tabii ki böylece de Büyükşehir Belediyesi’nin işini yapmış oluyor bu şirket… Şimdi bildirildiğine göre bu geçiş süresi daha da kısalacak ve vatandaş 3-5 dakika da olsa zaman lazanmış olacak.

Özel şirketin yetkilisi bu konuda şunları söyledi: “Panoramik şekilde tasarlanan yeni gemilerle yolculuk daha kısa ve keyifli sürecek veiki ilçe arası yolculuğun 3,5 dakikaya düşecek.”


İşletme yetkilisi “işletme maliyetlerini düşürmek ve gelişen teknolojinin gerisinde kalmamak için 14 gemilik yeni bir planlama yaptıklarını ve ilk gemilerinin sefere hazır olduğunu, son evrak işlemlerinden sonra hizmete önümüzdeki günlerde başlayacağını” ifade etti. Açıklamaya göre 6 ay içerisinde de yapımı devam eden diğer 3 gemi de hizmete başlayacak ve işletme 4 yıl içinde bunların hepsini hizmete almayı planlıyor.

Yeni gemiler yakıt tasarrufu ve sürat bakımından eskilerine nazaran çok daha avantajlı olacak. Söz konusu yetkili “Deniz taşımacılığı maliyetinin yüksek olmasına rağmen İstanbullulara ucuz bir yolculuk hizmeti vermeye çalışıyoruz. Yeni gemilerle istediğimiz hedefi de yakaladık. İşletme maliyetleri daha da düşecek. Bugün Beşiktaş-Üsküdar arasında çalışan bir gemi 15 litre yakıt tüketirken yeni gemi ile yaklaşık 4 litre bir yakıt tüketimi olacak.” diye ilave etti. Açıklamaya göre yeni nesil gemiler diğerlerine göre yüzde 40 daha hızla, manevra yapmadan direk iskeleye yanaşabilecek, bu ciddi bir zaman tasarrufu sağlayacak. Bu yeni nesil gemilerle Üsküdar-Beşiktaş arası yolculuk 3,5 dakikaya inecek.” ifadelerini kullandı.

Yeni nesil gemilerde yolcular da daha rahat bir seyahat yapabilecek..

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!