Viyana’da Suriye problemi çözülüyor mu?

by admin | Pazar, Kas 15, 2015 | 1133 views

KERRY-VIYANAIrak’tan sonra bütün Ortadoğu ve hatta dünyanın başına bela olan Suriye problemi (tabii bazı melun güç odaklarının ortalığı karıştırmasıyla) sonunda bir çözüme kavuşma yolunda mı?

Evet Viyana’da toplanan ilgili (veya üstüne vazife edinmiş veya edinmesi gereken) taraflar öyle anlaşılıyor ki bu konuda bir mesafe almış durumdalar.. Tabi buradaki taahhütlerine sahip çıkarlarsa, yani daha Türkçesi sonra “kıvırmazlarsa”.. Zira belli mi olur? Politikadan bahsediyoruz burada.. Gerektiğinde döneklik şanından ve doğasındandır…

Sadede gelirsek, bildirildiğine göre ABD ve Rusya’nın ortak girişimiyle Avusturya’nın başkenti Viyana’da Suriye’deki iç savaşa siyasi çözüm bulmak amacıyla başlatılan, 17 ülke, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katıldığı görüşmeler sona erdi.


Viyana’daki toplantıdan Suriye kararı çıktı ve hatta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de “6 ay içerisinde geçici hükümetin kurulacağını” ifade etti. Diğer taraftan yine Kerry “toplantıdan Esad’ın geleceğine ilişkin bir uzlaşma çıkmadığını” aktardı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Viyana’da Suriye görüşmelerine katılan ülkelerin Suriye’de 18 ay içinde bir seçimin olmasını istediklerini söyledi.  Görüşmelerin ardından basına kısa bir açıklama yapan Steinmeier, “Toplantıya katılan ülkeler Suriye’de 18 ay içinde seçim yapılmasını istiyor” dedi. Steinmeier, Suriyeli muhaliflerle acilen görüşmeye başlanması konusunda mutabık kalındığını da söyledi.

Diğer taraftan Paris saldırılarının arkasında IŞİD olduğuna inandıklarını söyleyen Kerry, toplantıya ilişkin çok önemli açıklamarda bulundu Kerry, “Barış görüşmelerinin tarafları, çözümü hızlandırmak için atılacak bir dizi adımda karar kıldı” dedi.

6 ay içerisinde geçici hükümet kurulacağını ve 18 ay içerisinde seçim yapılmasına karar verildiğini aktaran Kerry, Esad’ın geleceğine ilişkin bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.  Suriye rejimi ile muhalifler arasında görüşmelerin 1 Ocak’a kadar başlayacağını açıklayan Kerry, ateşkesin IŞİD, Nusra Cephesi ve diğer terör örgütleri için uygulanmayacağını aktardı.

KAYNAK: MEDYA / Derlenmiş

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code