Volkswagen menzili 600 km ye çıkan olan elektrik motorlu otomobillerde önemli atak yapıyor..

vw-1
vw-6Artık çok açık şekilde belli oldu ki dizel motorlu arabaların dönemi bitmek üzere.. Tabii bunun çevreyi kirletme (VW başına gelen emisyon skandalı malum) ve maliyet/tamir masrafları vs gibi birçok nedenleri var, petrole bağımlılık faktörü de en başta gelmek üzere. İşte uzun süredir elektrikli arabaların gelişmesi üzerine harcanan mesai ve emek yavaş yavaş meyvesini veriyor ve çok muhtemeldir ki çok da uzakta olmayan bir tarihte etrafımızda hep elektrikli araba göreceğiz. Nitekim, bütün firmalar gibi otomotiv devi VOLKSWAGEN firması da bu işe ne kadar önem vermekte olduğunu son yapılan Paris Otomobil Fuarı’nda gösterdi.

Belirttiğimiz gibi bu fuardaki en önemli gelişme artık menzillerin tek şarjla 600 km’yi aşması hususuydu.


Fuarda çok açık görüldü ki 2008’de yaşanan ve etkisi Avrupa’da 5 yıl süren küresel ekonomik kriz ve ardından düşen akaryakıt fiyatlarıyla birlikte rafa kalkan elektrikli otomobil projeleri Paris Otomobil Fuarı’yla yeniden bu dev sektördeki yerini aldı. Fuarda dikkat çeken bir nokta da birbirleriyle yarış halinde olan Alman ve Fransız markalara karşı bu alanda bunlara rakip olarak görülen Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın da bulunması ve bundan sonra da bu firmalar arasında ciddi bir rekabetin başlayacağı hususuydu.

Bu arada VOLKSWAGEN firmasının geliştirdiği ve  “I.D” adını verdiği araç önemli derecede ilgi çekti ve bu firmanın bundan sonraki stratejisinde elektrikli otoların ne kadar önemli bir yer tutacağını açıkça gösterdi. Zira bu yeni konsept Beetle ve Golf’ten sonra VW tarihinde “üçüncü devrim’ olarak yerini almış oldu.

vw-2Bir oto yorumcusunun ifadesine göre “Daha önce elektrikli otomobillere mesafeli davranan VW, ABD’de patlayan ve tüm dünyaya yayılan dizel skandalından sonra hem imajını yenilemek hem de yeni döneme uyum sağlamak için elektrikli projelerine ağırlık verdi. Önümüzdeki 4-5 yıl içinde toplam satışlarında dizelin payını yüzde 9’a indireceğini açıklayan Volkswagen’in fuarda sergilediği elektrikli konsept otomobili ‘I.D’ tek bir şarj ile 600 kilometreye varan bir menzile sahip. Sıfır emisyonlu I.D’nin elektrikli motoru 170 beygirlik güç üretiyor. Volkswagen tamamen elektrikli I.D’yi 2020 yılında, otonom sürüş sistemli I.D’yi de 2025 yılında üretime geçirmeyi hedefliyor. Bünyesinde 12 markayı barındıran VW Grubu, Paris’te 2025’e kadar 30’dan fazla elektrikli aracı pazara süreceğini açıklarken yılda 2-3 milyon adet elektrikli model satmayı hedefliyor. Bu da VW satışlarının yüzde 25’i anlamına geliyor.”

KAYNAK: WEB / Derleme

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code