Wikileaks’ten Assange ABD seçimlerinden önce yeni belgeler yayınlayacaklarını söyledi

assange-press-conference-berlin
Amerikan seçimlerine çok az kala Wikileaks yine sahnede. Öyle anlaşılıyor ki yeni yayınlanacak dökümanlar ABD seçmeninin tercihlerini bile etkileyebilecek. Nitekim WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, bu haftadan itibaren yeni belgeler yayımlayacaklarını, bunların ABD’deki seçim kampanyası ve Google’ın yanı sıra savaşlar, silah satışları ve petrol endüstrisi gibi konuları içereceğini söyledi. Bu arada, geçen hafta yapılan ilk başkanlık tartışmasının ardından yapılan ankette Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’a 5 puan fark attı.

Assange, WikiLeaks’in kuruluşunun 10’uncu yılı nedeniyle Berlin’de düzenlenen basın toplantısına, Londra’dan video konferans yoluyla bağlandı. Wikileaks’in ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerden baskılarla karşı karşıya kaldığını ancak bunlara boyun eğmeyeceklerini söyleyen Assange, “Gelecek on hafta boyunca, her hafta yeni bir grup belgeyi yayımlayacağız” dedi.


Üzerinde “hakikat” yazan siyah bir tişörtle basın mensuplarının karşısına çıkan Assange, ABD seçimlerine ilişkin belgeleri 8 Kasım öncesine yetiştirmeye çalıştıklarını kaydetti. Assange, “Yayımlayacağımız dosyalar savaşlar, silahlar, petrol, Google, ABD seçimleri hakkında önemli belgeler içeriyor” şeklinde konuştu. İlk grup belgenin bu hafta yayımlanacağını aktaran Assange, bunların hangi konuda olacağı hakkında ayrıntı vermedi.

Wikileaks kurucusu, yıl sonuna kadar açıklayacakları belgelerin, üç ülkedeki üç büyük kuruluşun ilişkileri hakkında önemli bilgileri gözler önüne sereceğini de öne sürdü.

Bu arada hemen hatırlatalım ki Başkan adayı CLINTON Wikileaks’in patronu Assange’ın en büyük düşmanlarından. Zira Wikileaks daha önce yayınladığı bazı belgeler kanalıyla Clinton’un ABD Dışişleri Bakanıyken çok büyük/ölümcül hatalara imza attığını dünyanın gözleri önüne sermişti. Hatta Hilary Clinton’un Assange için “Drone gönderelim de şundan kurtulalım” tarzında bir ifadesi olduğu bile biliniyor. Bu durumda muhtemeldir ki yeni açıklanacak belgeler kadın başkan adayının kabuslar görmesine neden olacaktır bir süre en azından.

KAYNAK: HÜRRİYET

ASSANGE BASIN TOPLANTISI

Like it? Share it!