Wilbur Smith.. Afrika’yı ayağınıza getiren yazar

by admin | Pazartesi, Eyl 19, 2016 | 1070 views

WILBUR-SMITH
Günümüzde macera romanı yazan oldukça çok sayıda yazar mevcuttur… Bunların arasında STEPHEN KING den tutun’da CLIVE CUSSLER, ARTHUR HAILEY ve JOHN GRISHAM’ a kadar bir sürü isim sayabiliriz. Fakat öyle bir yazar var ki kitaplarını okuduğunuz zaman sizi Afrika’nın eşsiz güzellikleri ve gizemli tarihine alıp götürüyor..

Adam öyle bir yazıyor ki, inanın sinemaya gitmeniz gerekmeden Afrika’nın doğasında, kendine has şehirlerinde, o maceraların içinde buluyorsunuz kendinizi..

Bilindiği gibi (acaba ??) Afrika tarih boyunca emperyalist güçlerin büyük ilgi odağı olmuştur.. Özellikle madenleri ve petrolü nedeniyle.. Tabii bir de stratejik konumu nedeniyle..


Nitekim 2. Dünya Savaşının en şiddetli çatışmalarından bazıları burada geçmiştir..

Bundan yüzyıl kadar önceden başlamak üzere Güney Afrika’da da VIKTORIAN denilen İngiliz kökenli yerleşik kolonicilerle, BOERLER denilen Hollanda asıllı koloniciler arasındaki güç savaşları devam etmekteydi.. Bunlardan başka Güney Afrika’nın yerli halkı da her iki grup tarafından sömürülmekteydi.. Yerli halk da kolonicileri başından defetmek için bir taraftan savaşıyordu..

İşte Güney Afrika asıllı gazeteci WIBUR SMITH bütün bu olayları ve nesilden nesile devam eden hikayeler halinde o kadar büyük bir heyecan seli halinde anlatııyor ve ortamı da o kadar güzel tasvir ediyor ki hem romanı elinizden bırakamıyorsunuz.. hem de Afrika’ya giderek adeta orada yaşıyorsunuz.. Genel kültürünüzü bile arttırıyorsunuz bu arada ..

Bir de en önemlisi.. O zamanlarda bile emperyalist halkların ele geçirdikleri bir SÖMÜRGEDE yerel halkı nasıl “SÖMÜRDÜKLERİNİ” birebir ve ibretle okuyorsunuz..

Lütfen bu muhteşem yazarın kitaplarına bir göz atın ..

YAZAR VE KİTAPLARI HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code