Yabancı sermaye Türk enerji sektörüne çok iştahlı

by admin | Cuma, Haz 20, 2014 | 924 views

SABANCI-ENERJI
Dünya ekonomilerinin yükselen sektörü olan enerji (ve madencilik) sektörü Türkiye’de de büyük bir gelecek vadediyor. Nitekim global devlerin bu konudaki iştahının kabardığı ve Türk enerji sektörüne girmek için özelleştirmelerin yeterli seviyeye gelmesini ve akabinde öngörülebilir fiyat mekanizmalarının oluşmasını bekledikleri uzmanlarca belirtiliyor.


Bu konuda uzman görüşü şöyle: “Türkiye çok canlı, genç nüfusa sahip ve gelecek vaat eden bir ekonomi. Fakat mevcut durum itibarıyla sıkıntı şu ki, Türkiye’de henüz üretim özelleştirmeleri tamamlanamadı. Keza Ggaz sektöründeki özelleştirmeler de aynı kaderi paylaşıyor. Yabancılar bu konuların halledilip piyasada daha cazip bir şeffaflık oluşmasını bekliyorlar.

Özelleştirme sürecinin tamamlanması ve enerji arz edenlerle enerji kullananlar arasında daha çok ikili anlaşmaların yapılabileceği bir mekanizmanın kurulması halinde yatırımlar hızlanacak. İyi haber şu ki, bu konuda hükümetin çalışmalarının olduğu biliniyor.

Bu arada önemle üzerinde durulan diğer bir husus da Afrika bölgesinin de enerji yatırımları açısından son derece cazip bir pazar olduğu ve Türk firmalarının burada yabancı ortaklı yatırımlara imza atarak önemli gelirleri elde edebileceği şeklinde belirtiliyor. Bununla beraber bu bölgede önemli siyasi risklerin de söz konusu olabileceği ekleniyor.

KAYNAK: MEDYA

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code