Yabancı yatırımlar büyümeye paralel olarak artıyor

by admin | Cuma, Haz 27, 2014 | 906 views

YATIRIM-AJANSI
Uzmanlar Türkiye’ye giren 5,2 milyar dolarlık doğrudan yatırım girişinin Türkiye’nin büyüme trendiyle ilişkili olduğunu belirtiyor…

Bu durumda ülkemiz için şöyle bir umut doğmuş oluyor: Türkiye’nin büyüme oranı ile ilgili rakamlar birçok olumsuz etkene rağmen beklentilerin üstünde geliyor ve bu da yıl sonu itibarıyla doğrudan yatırım girişinin beklentilerin üzerine çıkabileceğine işaret ediyor.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı konuyla ilgili olarak basın mensuplarıyla şunları paylaştı:

“Yabancı yatırımcılar yatırım yapacakları ülkedeki siyasi istikrarla mutlak olarak ilgileniyorlar. Onlar cumhurbaşkanlığı seçiminin sorunsuz geçeceğini öngörüyor ve endişe edecek bir durum görmüyorlar.


Dünya ekonomisinde başta ABD olmak üzere AB’den de olumlu sinyaller geliyor. Büyümek isteyen uluslararası firmalar Türkiye gibi ülkeye yatırım yaparak, önemli bir pazar konumundaki Ortadoğu ve Körfez Bölgesi’ne her yönden yakın olma avantajını kullanmak istiyorlar. Biz de istikrarı en güçlü konumda olan bölge ülkesi olarak bu avantajları kullanmak istiyoruz.

Bu yılın ilk dört ayında 5.2 milyar dolar doğrudan yatırım yapıldı. Bu geçen yılın ilk 4 ayına göre yüzde 46 artış ifade ediyor. Biz bu rakamı geçen yılın yarı yılında bulmuştuk bu yıl ise ilk dört ayda. Bu önemli bir gösterge”

Türkiye’ye büyük bir ilgi olduğu görülüyor. Bu da bizi umutlandırıyor. Yılın ilk 4 ayında Avrupa’da en çok sıfırdan yatırım çeken 4 ülkeden biri olduk. Bu çok sevindirici. Önümüzde İngiltere, İspanya ve Rusya var. Rusya, bu sıralamaya tek bir kalemde yapılan yatırımla girdi. Biz ise yatırım çeşitlendirmesi politikamızı başarıyla uyguluyoruz. İmalat, enerji, finans sektörü gibi alanlarda sıfırdan birçok kalemde giriş yaşadık. Aynı şekilde yatırım çekme portföyümüzdeki bölgesel dağılımı da çok iyi uyguluyoruz. Asya’dan Körfez’den gelen yatırım tutarı ciddi oranda artmayı başladı. Şimdi de hedef ABD’den gelen yatırımları artırmak.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code