Yalova ve Ağrı’da AKP hayal kırıklığına uğradı

by admin | Pazartesi, Haz 2, 2014 | 943 views

YALOVA-BELEDIYE
Yerel seçimlerden sonra büyük tartışmalara neden olan ve birkaç defa oy sayımı yapılan Yalova ve Ağrı illerinde belediye başkanları nihayet belirlendi.

Bilindiği üzere Yalova’da 30 Mart’ta yapılan ancak itiraz üzerine Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilen belediye seçimleri dün yapıldı. İlk gayrı resmi sonuçlara göre Yalova Belediye Başkanlığı seçimini CHP adayı Vefa Salman kazandı.

30 Mart yerel seçimlerinde AKP ve CHP arasında geçen seçim yarışları sonrasında iptal olan belediye başkanlığı seçimleri için bügün kentte 75 bin 813 seçmen için, 15 okul ile bir cezaevinde 245 sandık kuruldu.


Yalova’da tüm sandıklar açıldı, CHP kazandı. CHP kullnılan 75813 oydan 29 bin 140’nı aldı, Ak Parti ise 28 bin 970 oy aldı. Resmi olmayan bu sonuçlara göre CHP 228 oy farkla seçimi kazandı.

Diğer taraftan AĞRI ilinde de SIRRI SAKIK oylarını çok daha fazla arttırarak AKP adayı karşısında zaferini ilan etti ve Ağrı’nın yeni belediye başkanı oldu.

BDP Belediye Başkan Adayı Sırrı Sakık, oy farkının 5 bin üzerinde olduğunu söyledi. Bütün sandık sonuçlarına henüz ulaşmış değiliz diyen Sakık, “Bizim elimizdeki verilere göre, bir 30 sandık var. Ama şu andaki fark 5 binin üzerinde. Diğer sandıklarla da kapanma şansı yok. Zaten halkımız 30 Mart’ta iradesini göstermişti” dedi.

Bugün burada kazanan barış olmuştur diyen Sakık, “Birileri üzülüyorsa onlar barış karşıtlarıdır. Barış aktörleri süreci kazasız belasız bir şekilde ete kemiğe büründürmüştür. Bu kentin yaralarını sarmak üzere buraya geldik. barış sürecini önemsiyoruz biz bugünkü sonuç da barışın bir zaferidir. Zafer Ağrı halkının zaferi barışın zaferidir. Biz sadece bize oy verenlerin başkanı olmayacağız, bu topraklarda barışı büyüteceğiz zafer sarhoşluğuyla değerlendirmiyoruz. Ama bugün Ağrı’da önemli bir mesaj vardı. Merkezi hükümete biz demokratik siyaseti çok önemsiyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code