Yeni bir ÇEVRE Örgütü sahne aldı: İstanbul Kent Savunması

by admin | Cumartesi, Haz 28, 2014 | 782 views

ISTANBUL-KENT-SAVUNMASI
Gezi olaylarının tetiklemesiyle bayağı bir zirve yapan “çevrecilik” hareketi şimdi de yeni bir çevre örgütü ile tanıştırıyor çevre sevdalılarını: İstanbul Kent Savunması

Kadıköy’da 22 Aralık 2013’te düzenlenen Kent Mitingi’nin çağrıcıları Kuzey Ormanları Savunması, Kent Hareketleri, Park Forumları, yüzü aşkın mahalle derneği, çevre örgütü, kent dayanışma inisiyatifleri bir araya gelerek İstanbul Kent Savunması’nı kurdu. “Gezi Direnişi’nin en yeni çocuğu”olarak nitelenen savunma, ulaşım yatırımı adı altında yürütülen kent yağmasına ve sayısız gökdelen AVM projelerine karşı mücadele edecek. İstanbul Kent Savunması ilk eylemini bugün saat 14.00’te yapılaşmaya açılan Fatih Ormanı’nda yapacak.

Beyoğlu’ndaki Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde düzenlenen toplantı ile İstanbul Kent Savunması’nın kuruluşu resmen ilan edildi. Yeni oluşum adına ortak açıklama yapan Ece Demirer, Kent Mitingi’nden 6 ay sonra İstanbul’u yağmaya karşı savunan direniş odakları arasındaki iletişimi, güç birliğini ve dayanışmayı güçlendirecek bir koordinasyon düzlemi yaratmak amacıyla İstanbul Kent Savunması’nı kurduklarını söyledi. Demirer, Gezi Direnişi’nin bir parçası ve ürünü olan İstanbul Kent Savunması olarak kent, doğa ve barınma hakkı için mücadele eden tüm tekil direnişlerle dayanışma içinde olacaklarını duyurdu. Önümüzdeki dönemde çalışmalarını 3 ana başlıkta yoğunlaştıracaklarını belirten Demirer, bu başlıkları şöyle açıkladı:


“3. köprüden Marmaray’a, Kanal İstanbul’dan Limankent projesine kadar planlanan tüm ulaşım projeleri İstanbul’u yağmalamanın araçları haline geldi. Kent ve doğa yağmasını değil İstanbul halkının ulaşım hakkını savunan bütünlüklü çalışmaları yaygınlaştıracağız. İstanbul; Kartal’dan Maslak’a, Bakırköy’den Taksim’e her türlü imar hukukunu çiğneyen, trafik sorununu ağırlaştıran, her biri birer ‘suç bölgesi’ oluşturan sayısız gökdelen, AVM, iş merkezi tarafından kuşatıldı. Önümüzdeki dönemde bu suç alanlarının kentimizde yayılmasını durdurmak için aktif bir mücadele içinde olacağız. Yerel seçimler sonrasında belediyeler tarafından 6 ay içinde oluşturulması gerek 5 yıllık çalışma planları kapsayan stratejik planların oluşumuna müdahil olmak istiyoruz. Belediyelerin özel şirketler gibi yönetilmesine karşı daha adil ve eşit bir kentte yaşama talebimizle, aktif ve bağımsız biçimde müdahil olmamızı sağlayacak çalışmaları yaygınlaştıracağız.”

Savunma çağrısı

Tozkoparan Mahalle Derneği temsilcisi Ömer Kiriş ve Kuzey Ormanları Savunması temsilcisi Ezgi Öz de İstanbul Kent Savunması’nın bildirgesini okudular. Bildirgede, herkese 3. havalimanı ve köprü gibi mega yağma projelerine, riskli alan ve 2B kararlarıyla yapılan sürgünlere, Haydarpaşa, Emek Sineması AKM gibi kültürel yapıları yağmalayan, özelleştiren projelere karşı İstanbul’u savunma çağrısı yapıldı.

KAYNAK: MEDYA

Editör Notu: Böyle gerçekten de hayırlı VE DE FEDAKARLIK İSTEYEN işlerle uğraşan güzel kardeşlerimizi – Gerçek İnsanları – sevgiyle selamlıyoruz. SONSUZ TEŞEKKÜRLER ve bütün gönlümüzle yanınızdayız… (çevreciliği malum bazı şahsiyetlere bırakmadığınız için)

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code