Yeni kampanya: “Toplu taşıma aracında bacaklarını topla”

TOPLU-TASIMA-OTURMATwitter’da yeni bir kampanya başlatıldı…

Malum bizim insanlarımızın “medeniyetle” ilgili çok şeyi öğrenmeleri gerektiği gibi hatta toplu taşıma araçlarında oturma konusunda bile lendilerini geliştirmeleri gerekiyor.

Genç bir kadın oturuyor otobüste.. Kaba adamın biri geliyor yanına oturuyor.. bacaklarını nerdeyse 90 derece açıyor.. Kadın taciz ediliyor pozisyonunda resmen.. Ama tipin umurunda bile değil.. “Kardeşim şu bacaklarını kapatarak otursana, yanında bir insan daha oturuyor.. Ona değmek zorunda mısın illaki?” desen başan belaya da girer ha.. Cevap hazır; “Rahatsız olduysan taksi tutsaydın”.. Böyle bir yozluk işte, maalesef..


Veya kadıncağız sıkışık otobüste ayakta durmaya çalışıyor.. Hatta bir elinde elinde yükü bile var.. Sert arkadaş geliyor.. Dayıyor kıçını, kadına.. Haydi yallah, yürü bakalım otobüsçü.. Demiyor ki acaba bu insan kendisine temas edildiğinde rahatsız olur mu? Hatta kadını bırak, erkek bile olabilir rahatsız ettiği kişi.. Adamda “kişinin özel alanı” diye bir kavram ve duygu ne gezer? Aynı koyunların birbiri üzerine çıktığı zaman rahatsızlık duymaması misali…

İşte şimdi toplu taşıma araçlarında bacaklarını açarak oturan erkeklere karşı Twitter’da kampanya başlatıldı.

“Yerimi işgal etme” ve “Bacaklarını topla” söylemleriyle başlatılan kampanyada, erkeklerin bacaklarını açarak oturmasından duyulan rahatsızlık kadınlar tarafından sosyal medyada dile getiriliyor. Kampanyaya erkeklerin de destek vermesi dikkat çekiyor.

Siz de “#yerimişgaletme” ve “bacaklarınıtopla” hashtag’leri ile bu konuda paylaşımda bulunarak kampanyaya destek olabilirsiniz, bu konuyu önemsiyorsanız…

Bu Twitter’ da hakikaten korkulduğu kadar var hani.. Vallahi dünyayı değiştirir..

16.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code