Yeşiller grup Başkanı Rebecca Harms’dan Türkiye’ile ilgili olarak olağanüstü toplantı çağrısı

Son dönemde hükümetten gelen ve demokrasiye inanmış ve onun özlemi içinde olan geniş bir kitle tarafından endişeyle izlenen muhalefeti susturma yönündeki baskı ve devamındaki operasyonlar Batı Dünyası’ndan kuvvetli tepkiler almaya devam ediyor. İşte bunlardan bir tanesinin de Yeşiller’in grup başkanı Rebecca Harms’dan geldi ve bu siyasetçi Türkiye’deki son gelişmeleri görüşmek üzere dışişleri bakanları için olağanüstü toplantı istedi.

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) Yeşiller- Avrupa Özgür İttifakı Grubu Başkanı Rebecca Harms, Türkiye’deki son gelişmeleri görüşmek üzere AB dışişleri bakanlarını olağanüstü toplanmaya çağırdı. Türkiye’ye gelip Cumhuriyet gazetesine dayanışma ziyareti de düzenlemiş Alman Yeşiller parlamenteri Rebecca Harms, Alman haber ajansı DPA’ya AB ülkelerinin Türkiye’deki son gelişmelere tek tek diplomatik kanallar yoluyla tepki vermesinin etkili olmayacağını söyledi. Türkiye’de muhaliflerin ezilmesine AB’nin ortak tepki vermesi gerektiğini belirtti.


Almanya’nın 450 bin tirajlı pazar gazetesi Welt am Sonntag, 4 sayfasını Türkiye’deki son gelişmelere ayırdı. Erdoğan’ın 15 Temmuz sonrası ülkesini değiştirdiği, devlet memurlarına yönelik görevden alma ve tutuklamaların yanı sıra 155 medya organının kapatıldığı, 42 gazetecinin tutuklandığını aktaran gazete “Erdoğan yönetimi altında Türkiye’nin Avrupa’dan da demokrasiden de uzaklaştığı, kimsenin Erdoğan’ın intikamından muaf olduğuna emin olamadığı, muhaliflerin çaresiz durumda olduğu, insanların giderek daha sık faşimzden bahsettiği, hükümetten bağımsız ne yargı ne de medya kaldığı” yorumunu yaptı.

Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Bonn’daki yıllık toplantısına Türkiye’deki gazetecilerle dayanışma eylemiyle başladı. “Gazetecilik Suç Değildir” yazılı 200 beyaz balonu havaya bırakan ve mesaj ve görüntüleri sosyal medyada paylaşan DVJ, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’ne mesajların yazılı olduğu posta kartı gönderdi.

“Türkiye’de insanlar Avrupa’dan medet ummuyor. Çünkü Ankara’nın elinde mükemmel bir baskı aracı var: Sığınmacı anlaşması” görüşünü aktaran gazete, Zaytung’un “Son Dakika – MİT’ten 81 ile önemli uyarı: Her an her şey olabilir!” esprisini hatırlatıp “Bu abartılı değil. Türkiye gerçekten de her an her şey olabilecek gibi gözüküyor” diye yazdı.

KAYNAK: CUMHURİYET
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/627053/Acil_Turkiye_cagrisi.html

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code