Yine facia: Baraj açılınca gelen sele kapılıp öldüler

by admin | Pazartesi, Ağu 25, 2014 | 1244 views

SIIRT-BARAJ
Demokrasi ve bilimin değil, cehaletin geliştiği ülkemizde skandal facialar gerçekleşmeye devam ediyor – ve edecek de, kimsenin şüphesi olmasın…

Evet bir facia da son olarak SİİRT’in Tillo İlçesi yakınlarında yaşandı. Buradaki Botan Çayı kenarında piknik yaparken Alkumru Barajı’ndan elektrik üretimi için dün öğleden sonra iki ünitenin devreye girmesiyle bırakılan suya kapılan 15 kişiden 9’u kurtarıldı, 5 kişinin cesetleri sabaha kadar yapılan aramalarda bulundu. Kayıp 10 yaşındaki Semanur Parlaküşer’i ise AFAD’ın Diyarbakır, Siirt, Batman ekipleri, Van Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı su altı arama ekibi dahil 35 kişi, 15 kilometrelik alanda arıyor. Arama çalışmalarına havadan da askeri helikopter destek veriyor. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı da olayla ilgili soruşturma başlattı.


Siirt’in Tillo İlçesi’ne 5 kilometre uzaklıkta bulunan ve Botan Çayı üzerinde Limak Şirketler Grubu tarafından elektrik üretimi için yaptırılan, 1 ünitesi sabah devreye giren Alkumru Barajı’nda dün saat 16.00’da diğer 2 ünite de devreye alındı. Bu iki ünitenin devreye sokulması nedeniyle nehir yatağına bırakılan su miktarı arttı.

Baraj gövdesine 4 kilometre uzaklıkta piknik yapan 15 kişi, ne olduğunu anlayamadan akşama doğru yükselerek gelen suya kapıldı. Tam bir can pazarı yaşanırken, haberin duyulması üzerine kısa sürede olay yerine gelen arama kurtarma ekipleri, boğulmak üzere olan Emine Kunduracoğlu, Emre Öztaş, Leyla Tente, Sabriye Tente, Doğan Güleç, Ercan Olgun, Gönül Olgun, Ebru Olgun ile Beşire Tente’yi kurtararak ilk müdahaleleri bölgeye çağrılan ambulanslarda yaptı. 9 kişi ardından Siirt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Bütün bunlar artık gerçekleşti. Allah gidenlere rahmet eylesin ailelerinin yüreğine de şifalar versin.

Peki en az bunun kadar önemli olan şu hususlara ne demeli; Bunun sorumluları ceza alacak mı, nasıl bir ceza (ibretlik olmalı) alacak? Böyle bir facianın bir daha olmaması için nasıl “SOMUT” ve uygulanabilir önlemler alınacak (devlet var ya)?

Bizleri hakikaten de ALLAH koruyor, adamla haklı bu konuda (devlet filan değil).

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code