Yine kaçak göçmenler yine deniz faciası

by admin | Pazartesi, May 5, 2014 | 976 views

EGE-GOCMEN
Bu insan kaçakçıları herhalde bu işten vazgeçmeyecekler.. Bilhassa, dünyada zulum ve fakirlik olduğu müddetçe..

Sık sık rastladığımız bir üzücü olayı bugün yine yaşadık.  Bildirildiğine göre Ege’de kaçak göçmen taşıyan yelkenli tekne ile ona eşlik eden yat, şiddetli rüzgarın etkisiyle alabora oldu ve daha şimdiden 22 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

İzmir’in Seferihisar ilçesinden Yunanistan’ın Sisam Adası’na geçmeye çalışırken tekneleri alabora olan yabancı uyruklu kaçaklardan ikisi, olay yerinden geçen bir yolcu gemisi tarafından kurtarıldı.


Denize düşen iki kaçak göçmen, Patmos Adası’ndan Kuşadası Limanı’na gittiği öğrenilen “Azamara Journey” adlı kruvaziyerin personeli ve yolcuları tarafından tesadüfen fark edildi. İki kaçak, gemiye alınarak kurtarıldı. Bir kaçağın da cesedi çıkarıldı. Gemi personeli diğer kaçakları ararken, geminin kaptanı da telsiz anonslarıyla durumu Yunan Sahil Güvenlik ekiplerine bildirdi.

Bu arada, Yunan sahil güvenlik botları, bir Yunan savaş gemisi, bir yolcu gemisi ve üç balıkçı teknesi kaçak göçmenlerden 36’sını kurtardı. Denizden dört ceset çıkarılırken, kıyıya çekilen teknede de 18 kişinin cansız bedeni bulundu.

Bildirildiğine göre kurtulanlardan 23’ü Somalili, dokuzu Suriyeli, üçü de Eritreli. Ölenler arasında beş çocuk ve biri hamile, dört kadın bulunuyor.

Diğer taraftan kıyıya çekilen yatta, göçmen bir kadın ile çocuğunun cansız bedenlerinin, birbirlerine sarılmış halde bulundu da açıklandı.

05.05.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code