Yine maden faciası: Bu sefer de Karaman’da kömür ocağı

by admin | Salı, Eki 28, 2014 | 1375 views

MADEN-FACIAÇok fazla da bekletmedi felaket yine geldi; Bu sefer de Karaman’da kömür ocağından ulaştı kötü haber..

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde kömür ocağında, su kaynağının patlaması sonucu 20 işçi mahsur kaldı. Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş, “Şu an su çekme işlemleri başlatıldı. Allah’tan ümit kesilmez” dedi. Maden ocağına bir yandan temiz hava basılırken bir yandanda suyun tahliye işlemleri devam ediyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ermenek ilçesindeki olayın yaşandığı maden ocağına geldi.

Ermenek’teki özel şirkete ait maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerin kurtarılması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Olayı haber aldıktan sonra helikopterle Ermenek’e gelen Yıldız ve Elvan, ardından karayoluyla maden ocağına geçti. Kardeşi ocak içinde mahsur kalan bir vatandaş, Bakan Elvan’ın boynuna sarılarak gözyaşı döktü. Bakan Elvan, gözü yaşlı vatandaşı teselli etmeye çalıştı. Bu sırada baygınlık geçiren vatandaşa, sağlık ekipleri müdahale etti.

Yıldız ve Elvan, maden ocağı sorumluları ve yetkilileriyle toplantı yapıyor.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkan Yardımcısı Mahir Yiğit, Ermenek’te kömür ocağında işçilerin mahsur kalmasına ilişkin, “Galerideki suyun kısa sürede çekilme ihtimali çok düşük. Birkaç saatte boşaltılma olasılığı da düşük” dedi. Yiğit yaptığı açıklamada, Ermenek ilçesinde yaşanan olaydan dolayı çok üzgün olduklarını söyledi. Olayı duyar duymaz hemen Ankara’dan Karaman’a hareket ettiğini bildiren Yiğit, şunları kaydetti:


“Son bilgilere göre kömür ocağında mahsur 23 işçi var. Galerideki suyun kısa sürede çekilme ihtimali çok düşük. Birkaç saatte boşaltılma olasılığı da düşük. Olay yerine gelen işçilerin aileleri perişan durumda. Yakınlarının ocaktan çıkarılmasını bekliyorlar, feryat figan ediyorlar. Allah yardımcıları olsun. En kısa sürede mahsur kalan işçilerimizin sağ salim kurtulmasını temenni ediyoruz.”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Karaman’ın Ermenek ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen olay sonucu madende mahsur kalan işçilere ve bölgeye yapılan yardımlar ile ilgili açıklama yaptı. AFAD ve ilgili birimlere bağlı 225 kişilik ekibin bölgeye sevk edildiği belirtilen açıklamada “Karaman’ın Güneyyurt Beldesi Pamuklu Köyü mevkiinde özel bir linyit kömürü madeninde su borusunun patlaması sonucu madenin bir bölümüne su dolduğu, işçilerin madende mahsur kaldığı ihbarı saat 12.50’de AFAD’a ulaştı. İhbar üzerine arama – kurtarma çalışmaları için AFAD ve ilgili birimlere bağlı 225 kişilik ekip olay mahalline sevk edildi. Madendeki suyun motopomplar ile tahliye edilmesi çalışması devam ediyor. 2 uçak, 20’si ambulans ve 8’i AFAD Arama – Kurtarma Aracı olmak üzere 28 araçla müdahale çalışmaları sürüyor. Olay mahallinde mobil baz istasyonları kuruldu, kumanya ve içecek desteği de sağlandı” ifadeleri kullanıldı.

Karaman’daki maden ocağında yaşanan su baskınıyla ilgili maden ocağının sahibi Saffet Uyar’ın yeğeni Şahin Uyar ‘Başımız sağ olsun’ dedi. Bir akrabasının da madende bulunduğunu belirten Uyar, kendi akrabasının sudan korkup kaçtığını ancak diğer çalışanların aldırış etmediğini söyledi. Uyar “Hani bir laf varya ‘kaçanın anası ağlamaz’ diye bazı arkadaşlarımız kaçar, bazıları da ne olacak der. Vahim bir olay olmuş keşke olmasaydı.” diye konuştu. Şahin Uyar bir çok televizyon kanalına ‘maden yetkilisi’ sıfatıyla bağlandı. Öte yandan Karaman Valisi Murat Koca, işçilerin isimlerinin belirlendiğini, göçük altında 18-20 işçi olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code