Yoksulluk sınırı 2000 liraya dayandı sonunda

by admin | Cuma, Ağu 8, 2014 | 858 views

YOKSULLUK-SINIRI
Türkiye Kamu-Sen’in tarafından yapılan “Asgari Geçim Endeksi Araştırması” na göre Temmuz ayında yoksulluk sınırı zirve yaparak neredeyse 2,000 TL yı gördü. Söz konusu araştırma sonuçlarına göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 981 lira olarak belirlendi

Sonuçlar gerçekten de moral bozucu rakamlar olarak karşımıza çıktı. Zira çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 981 lira, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4 bin 38 lira olarak belirlendi.


Araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı Temmuz ayı için bin 551 lira 13 kuruş olarak hesaplandı. Buna göre ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 948 lira 87 kuruş ile memur maaşının yüzde 43,42’sine denk gelmiş oldu.

Ayrıca, TÜİK’in açıkladığı Temmuz ayı enflasyonunun yüzde 0,45 olarak artmasına rağmen açlık ve yoksulluk sınırındaki artışın, enflasyondaki yükselişin yaklaşık 4 kat üzerinde gerçekleştiği ifade edildi.

Uzmanların belirttiğine göre her ne kadar hükümet bir takım rakamlaarı süsleyerek ekonominin ne kadar iyi gittiği havası vermeye çalışsa da yukarıdaki verilerden de anlaşılacağı üzere vatandaş büyük sıkıntıda ve büyü borç batağında.

Yani Türkiye öyle gösteerilmeye çalıştıkları gibi iyi gitmiyor. Kim açısından mı? Tabii ki sade vatandaş .. Yoksa gemicikleri olanlar için hiç de sıkıntı yok.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code