Youtube video portalı da yasak kapsamına alındı

by admin | Cuma, Mar 28, 2014 | 1124 views

YOUTUBE YASAKİlgili kurum YOUTUBE paylaşım kanalını da Suriye’ile ilgili tutanakların yayınlanması üzerine yasaklama kapsamına alınca dünyada da bunun yankıları peşpeşe gelmeye başlaadı.

Yabancı medya bu konuda şunları söyledi:

Yasak Financial Times’ın manşetinde

Financial Times gazetesi manşetten verdiği haberde, üst düzey ulusal güvenlik yetkililerinin Suriye’yle muhtemel bir savaşı değerlendirdikleri iddia edilen konuşma kayıtları nedeniyle, zor durumdaki hükümetin YouTube’a erişimi engellediğini aktarıyor. Perşembe günü sızdırılan ses kayıtlarının öncekilere göre daha kışkırtıcı olduğuna dikkat çeken Financial Times, Başbakan’ın “ulusal güvenlikle ilgili konuşmaların dolaşması ikiyüzlülüktür” açıklamasını aktardı.

BBC: Youtube engellendi

İngiliz BBC televizyonu Türkiye’deki Youtube yasağını “internete sızan ses kayıtları nedeniyle Türkiye

“Youtube’u engellendi” başlığı ile duyurdu.

Yasağın Twitter’in engellemesi ile açılan karşı davanın ardından geldiğine vurgu yapan BBC, pazar günü önemli yerel seçimlerle yüzleşecek Erdoğan’ın daha önce sosyal medyayı yanlış bilgi yaymakla suçlayarak Youtube ve Twitter’in kapatılacağını ima ettiğini yazdı.

Independent: Türkiye Youtube’u engelledi

Independent gazetesi de yüksek güvenlikli Suriye ile ilgili toplantı diyalogların internete sızdırılmasının ardından Türkiye’de Youtube’un da yasaklandığını duyurdu.
Seçimler öncesinde yolsuzluklarla ilgili suçlamaların kullanıcılar tarafından yayılmasının ardından Başbakan Erdoğan’ın “Twitter’ın kökünü kazıyacağız” açıklamasını hatırlatan gazete, bu hafta sonu yapılacak seçimlerin hükümetin geleceğini belirleyeceğine vurgu yaptı.

Guardian: Türkiye ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Youtube’u kapattı

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Guardian, teknoloji devi Google’nin Youtube’un Türkiye’de yasaklanmasının araştırdığı açıklamasını aktararak Twitter’ın da birkaç gün önce engellendiğini hatırlattı.
Guardian, Başbakan Erdoğan’ın yolsuzluk skandalı ile boğuştuğunu ve hükümet ile ilgili yolsuzluk iddialarının son birkaç haftadır sosyal medya platformlarında paylaşıldığını yazdı.

Daily Mail: Twitter’dan sonra Youtube da engellendi


İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Daily Mail, Türkiye’de Twitter’ın yasaklanmasından günler sonra Youtube’un da Suriye’ye ilgili yapılan gizli toplantıya katılan üst düzey yetkililere ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının internete sızması nedeniyle engellendiğini yazdı.

Ansa: Türkiye Twitter’dan sonra Youtube’a erişim engelledi

İtalyan haber ajansı internet sitesinde “Türkiye: Twitter’dan sonra YouTube’a erişimi engelledi” başlığıyla verilen haberde,  üst düzey yetkililer arasında yapılan, gizli Suriye toplantısına ait olduğu iddia edilen ses kaydının sosyal ağda yayınlanmasının ardından kısıtlama kararının alındığı belirtildi. Twitter’in kapatılmasından bir hafta sonra YouTube erişiminin de engellendiğine vurgu yapılan haberde, uygulamanın yerel seçimlerden üç gün önce yapılıyor olmasının da altı çizildi.

Haberde, Ocak ayından beri hemen hemen her gün Twitter ve YouTube üzerinden Erdoğan’ı zora sokan video ve ses kayıtlarının yayınlandığı belirtilirken, “Dün ortaya çıkan bir ses kaydı, Başbakan’ı 2010 yılında dönemin muhalefet lideri Deniz Baykal’a karşı kırmızı noktalı bir videonun yayılmasını organize ettiği suçlamasına maruz bıraktı” ifadesine yer verildi.  Son olarak üst düzey yetkililerin katıldığı gizli Suriye toplantısına ait olduğu iddia edilen ses kaydının Youtube’da yayınlandığı belirtildi.

Corriere Della Sera: Erdoğan Youtube’un da ağzını bağladı. Gazetenin internet sitesinde, haberin alt başlığında, “Türk Başbakan Twitter’in ardından video platformunu da sansürledi. Geçen günlerde Suriye ilgili bir görüşmenin ses kayıtları yayınlandı” denildi.  Haberin devamında, “Twitter’la başaramadı, YouTube ile yeniden deniyor” ifadesine yer verildi. Kararın gizli Suriye toplantısına ait olduğu iddia edilen ses kaydının yayınlanmasının ardından alındığı belirtildi.  Haberde Erdoğan’ın oğlu ve bakanlarının başkalarıyla yaptıkları görüşmelerin  YouTube üzerinden yayınlanan görüntü ve ses kayıtlarıyla  “rüşvet” iddialarının ortaya atıldığı, Erdoğan’ın ise sosyal  ağın kendisine ve hükümetine komplo kurmak amacıyla bir enstrüman olarak kullanıldığını iddiasında olduğu vurgulandı.

La Repubblica : Türkiye, Twitter’dan sonra Youtube da kapandı

La Repubblica gazetesinin internet sayfasında ilk sıralarda yer bulan haberde Cumhurbaşkanı Gül’ün Twitter yasağına müdahalesinin etkili olmadığı belirtilerek, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en popüler web medyası üzerine kişisel saldırısını sürdürüyor” yorumu yapıldı.
İl Sole 24 ore: Yeni yasak, Türkiye Twitter’dan sonra Youtube’u da durdurdu.

Günlük ekonomi gazetesi İl Sole 24 Ore internet sitesinde de Türkiye’de Youtube’a erişimin engellenmesi, “Yeni yasak, Türkiye Twitter’dan sonra Youtube’u da durdurdu” başlığıyla duyuruldu. Haberde  “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle” geçen Cuma Twitter’ın yerel seçimlerden üç gün önce de Youtube’un durdurulmasının Türkiye’de tansiyonu yükselttiği belirtildi. Ayrıca, “Pazar günü yapılacak seçimlerde, başbakan ve hükümetini vuran skandalların etkisinin ne olacağı belli değil” denilen haberde, Erdoğan’ın güç kaybetmesinin beklendiği ancak tahminde bulunmanın mümkün olmadığı kaydedildi. “Sultanın tahtta kalması halinde büyük olasılıkla daha İslamcı ve otoriter bir Türkiye ya da daha demokratik ve Avrupa’ya yakın bir Türkiye olma yol ayrımında” yorumunda bulunuldu.

28.03.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code