Zehirlenen askerler ve ülkemizde insan sağlığına verilen önemin acıklı durumu

Ülkede acaip, tuhaf, aklın ve mantığın yalnızca “insan olmak” nedeniyle kabul etmek istemeyeceği şeyler olmaya devam ediyor. İşte en son asker zehirlenmeleri… Bu vatan evlatlarına verilen değer ve bu işin sorumlusu (muhtemeldir ki dikkatsizlik veya umursamama sonucu faili) olan firmalara en üst düzey görevlilerden bile sağlanan destek.

Ne vicdan alır ne mantık; Yahu bunlar insan evladı be kardeşim, senin benim çocuğumuz gibi insan yavrusu. Almışın bunları askere, yetiştireceksin vatan savunması için. Böyle mi ihtimam, özen, ilgi gösterilir bu yavrulara? Nasıl bir vicdandır bu? Bazıları haksız (ve vicdansız) kazançla cebini dolduracak diye o insaf yokunlarına arka çıkmak insanlığa sığar mı be “insanlar”? Ama malum burası Türkiye ve amcan dayın varsa ve muktedir güçlerin destekçisi hatta onların adamıysan her türlü hile ve yolsuzluktan yırtarsın. İki dudak arasından çıkan talimatlara bakar, yalnızca. Şimdi bu aser zehirlenme olayları da kısa sürede unutturulur vatandaşa ve yapanın yanına kar kalır yaptığı.

Bu arada neyseki son olarak Manisa’da 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda zehirlenen 800 askerin tamamı taburcu oldu. Valilikten yapılan açıklamada, “17 Haziran 2017 Cumartesi günü Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığına bağlı Batı Kışla’da akşam yemeği sonrasında rahatsızlanmaları nedeniyle hastanelere sevki yapılan askerlerimizin tamamının tedavileri tamamlanarak salahen taburcu edilmişlerdir” denildi.


Diğer taraftanManisa’da iki, Diyarbakır’da da bir kışlada askerlerin gıda zehirlenmesi yaşaması sonrası açıklama yaparak sorular yönelten Sosyal Haklar Derneği’ne biz de katılarak aşağıdaki aynı soruları sormak isteriz doğrusu

1- Kışlalarda yenilen yiyecekler taşeron firmalara mı ürettirilmektedir? Türkiye genelinde hangi kışlalarda kaç tane taşeron firma tarafından bu hizmet satın alınmaktadır?

2- Yiyecekler taşeron firmalar tarafından üretiliyorsa gıda güvenliği üzerinde tam bir kontrol sağlamak için hangi önlemler alınmıştır?

3- Zehirlenme vakalarına neden olan mikrobun tespiti yapılmış mıdır? Manisa’da 6’ncı Jandarma Komando Eğitim Alayı’nda meydana gelen olayda basında yer alan haberlere göre zehirlenmeye Salmonella adlı bir bakterinin yol açtığı açıklanmıştı. Bu haberler doğru mudur? Salmonella bakterisi beyaz et ürünlerinde bulunabilen bir bakteridir; yine basına yansıyan haberlere göre zehirlenmeye yemekte yenilen hindi eti mi neden olmuştur? Eğer öyle değilse zehirlenme etkeni ya da etkenleri nedir? Zehirlenme etkeni gıdalara hangi yollarla bulaşmıştır?

4- Yapılan gıda analizlerinden elde edilen sonuçlar nelerdir?

5- Zehirlenme etkeni gıda tedarik zincirinde görevli yani kışlaya gıda temini ihalesini kazanmış ve kışla mutfağına yiyecek teslimi yapan firmaların ihmalinden kaynaklanmışsa bu firmalara yönelik olarak hangi yaptırımlar uygulanmıştır. Bu firmalar hala yiyecek tedariki görevini yerine getirmekte midir?

6- Kışlalara yiyecek tedariki hangi teknik şartnamelere göre yapılmaktadır? İhaleyi kazanan bir firmanın yiyecek temini yaptığı süre boyunca teknik şartnameye bağlı kalıp kalmadığına yönelik kontrol yapılmakta mıdır? Yapılan kontrollerde hangi kriterler dikkate alınmaktadır?

7- Kışlalarda zehirlenme vakalarının yinelenmemesi için ne gibi önlemler alınmıştır?

Evet, bir yönetim bu soruların cevabını gönül rahatlığı ve açık alınla veremiyorsa işimiz iş demektir. Sizce bunu başarabilmiş midir bu işin yetkilileri?

 

Like it? Share it!