Zencani Türkiye’de 3 bakana 137 milyon TL rüşvet verdi mi?

by admin | Perşembe, Nis 7, 2016 | 807 views

zencani-zarrabAsrın büyük üçkağıtçılarından (ama bazılarına göre hayırsever yurttaş) Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklanmasıyla bazılarının nabız atışları hiç şüphesiz ki hızlanmış vaziyette yine. Çünkü bundan birkaç yıl önce zirve yapan rüşvet yolsuzluğu ama sonradan malum şahsın talimatıyla malum partinin oy çoğunluğunu kullanarak temize havale edilen olayların tekrar su yüzüne çıkma olasılığı çok ama çok kuvvetlenmiş durumda.

İşte bu kapsamda alınan haberlere göre İran devletini dolandırmakla suçlanan Babek Zencani’nin idam cezasına çarptırıldığı davada Türkiye’de toplam 8.5 milyar dolar rüşvet dağıttığını söylediği ileri sürüldü. Nokta dergisinin haberine göre Zencani, ismini de açıkladığı üç Türk bakana toplam 137 milyon TL rüşvet verdi. Habere göre Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklanması da bu iddia ile bağlantılı.


Nokta dergisinde açıklanan bir habere göre ABD’de tutuklu Rıza Sarraf’ın İranlı ortağı Babek Zencani mahkemedeki savunmasında 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttığını itiraf etti. 17 Aralık’ın kilit ismi işadamı (??) Rıza Sarraf’ın ise Miami’de tutuklanmasının bu gerçek ile bağlantılı olduğu öne sürülüyor. Yine Zencani’nin 3 Türk bakana bizzat ne kadar para verdiğini isimlerini söyleyerek anlattığı, mahkemeye verdiği rakamın toplamda 137 milyon TL’ye denk geldiği ileri sürülüyor

Zencani’den idam öncesi itiraf: Türkiye’de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttım

Nokta dergisine göre “Zencani, Sarraf’tan Türkiye’deki kolu olarak net biçimde söz etti. Duruşmalarda ve iddianamede Türkiye’nin adı sıkça geçti. Babek Zencani, rüşvet verdiğini inkâr etmedi hiçbir zaman. 1500 kilo altının İstanbul’da uçakta yakalandığında rüşvet vererek uçağı nasıl havalandırdığını açık açık anlattı. İran’ın petrol paralarını Türkiye’deki ortağı Rıza Sarraf’a verdiğini de açıklıkla dile getirdi. İfadesine göre; para trafiğinde yüzde 20-25’lik payı ‘aklanma komisyonu’ olarak dağıtıldı. Kendi payı ise yüzde 2 idi. Komisyonun yüzde 5’inin Dubai’de, yüzde 5’inin ise Türkiye’de kaldığını söylüyordu. Zencani, kendisine ait havayolu şirketleriyle Türkiye’ye soktuğu altın/paranın çıkarılması sırasında Türkiye’deki ortağı aracılığıyla Türk yetkililere yüksek miktarda rüşvet verildiğini itiraf etti. Zencani, üç Türk bakana bizzat ne kadar para verdiğini isimlerini söyleyerek anlattı. Verdiği rakam toplamda 137 milyona denk geliyordu. Zencani, Türkiye’de dağıtılan rüşvetin toplam rakamını da verdi: 8.5 milyar dolar! İddia ettiği 8.5 milyar dolar ‘komisyon’un asıl büyük kısmının dağıtımını ise Türkiye’deki kolunun bildiğini söylüyordu.”

Kaynak: medya

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code