“Zerre kadar onur varsa” meselesi…

by admin | Cuma, Ağu 1, 2014 | 935 views

PARMAK-IZIEvet, başlık “Onur ve haysiyet deyince, düşünmek lazım”.. Belki daha da iyisi “Bu kelimeyi ağıza almadan durup düşünmek lazım” olurdu..

Yaklaşık son 10 senedir inanılmaz sıklıkta duyduğumuz bir ifade: “Sende zerre kadar onur varsa… “Evet, “son 10 sene özellikle” dedik, çünkü her ne kadar ondan önce de defalarca kullanılmış olsa bile bu ifade, bu iktidar döneminde nerdeyse “AĞIZLARA SAKIZ” olup çıkıverdi.

Başbakan’ın inanılmaz uzlaşmaz ve kavgacı ve “herşeyi ben bilir, yaparım” tavrı, bu ifadenin siyasi hayatımızda çok daha sıklıkla kullanılmasını sağladı doğrusu. Pekiyi, kullanılıyor da gereği oluyor veya yapılıyor mu? Bakın işte bu sorunun cevabı tam bir skandal. Zira, bu ifadeyi en çok kullanan ve adeta slogan haline getirmiş kişi bizzat kendisi ve en çok da “atlayan” yine kendisi.


Öyle olaylar oldu ki bilhassa son dönemde, herhalde saymakla bitmez. “Örneğin, terör örgütüyle görüşen şerefsizdir” ifaadesinin arkası bomboş çıktı. Çünkü kısa süre sonra devletin (herhalde emri bizden almıyor) bal gibi bu eylemi – hem de defalarca – gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Efendim kılıf da şu; “Devletin birimleri görüşüyormuş”.. Yahu dalga mı geçiyorsunuz siz? Devletin birimi (malum şahıs) emirleri teyzesinden filan mı alıyor? Yani illaki muktedirin İmralı’ya bizzat 5 çayına filan mı gitmesi gerekiyor? Bal gibi görüşülmüş işte…

Örneğin, daha sonra Gezi olaylarında önce “bacımız darp edildi” daha sonra da “camide içki içildi” masalları üretildi ve bunların derhal video kayıtları ile ispat edileceği gibi beyanlarda bulunuldu. Ne oldu sonra? Darp olayı büyük palavra çıktı – video kaydıyla ispatlı – ve cami olayının da yine yanıltıcı ve kötü amaçlı propoganda olduğu anlaşıldı. Caminin imamı istenilen “yalan” beyanatı vermediği için sürüldü – cesaret ve dürüstlüğünün ödülü olarak.

Daha bunun gibi o kadar çok örnek (en başta para kasaları, ayakkabı kutuları olayındaki ilk beyanatlar olmak üzere) var ki gerçekten de rahatlıkla bir kitabı doldurur.. Dolayısıyla, onurlu insanlar “ONUR” kelimesini, “ONURUN VARSA..” ifadesini ağızlarına alırken, kullanırken çok dikkat etmelidirler bizce. Zira gün gelir öyle bir durum oluşur ki en ahmaklar bile uyanır ve kimin onurlu olup olmadığı hususunda yeni düşünceler edinirler..

Bu durum en çok da ağzından bu ifadeyi eksik etmeyenler için tehlike oluşturur ve oluşturmuştur hep… Zaten de böyleleri bu ifadeyi kullanmaktan ne kadar kaçınırlarsa o kadar daha az mahçup olma şansı elde etmiş olurlar..

Tabii büyük ve muktedir insanlaarın böyle akıl veya hatırlatmalara ihtiyacı hiç mi hiç yoktur (etraflarında dahi birçok danışman varken).. Bizden minik bir paylaşım yalnızca..

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code