Kılıçdaroğlu: Bir veya iki partinin tekelinde rejim değiştirmeye kalkışmak demokrasiye ihanettir.

“Yeni Anayasa” çalışması komisyonda hızla ilerlerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek başkanlık sistemi ve Suriye’deki süreçle ilgili açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, Meclis’teki başkanlık teklifiyle Türkiye’nin 12 Eylül koşullarına benzer hatta daha da ağır koşullarda rejim değişikliği yapmakta olduğunu, aynı anda tarihin en büyük dış politika yenilgisinin yaşandığını söyledi. CHP Genel Başkanı şunu da ilave etti: “Demokrasi yanlıları olarak Türkiye’yi daha da karanlığa çekmek isteyenlere karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz”.


KK Anayasa ve ilgili gündem konuları hakkında ana hatlarıyla şunları belirtti:

– Bir veya iki partinin tekelinde rejim değiştirmeye kalkışmak demokrasiye ihanettir. Demokrasiden oylamayla vazgeçtiğimiz için dünya bize gülüyor.

– Türkiye, OHAL koşulları nedeniyle 12 Eylül dönemine büyük oranda benziyor. Hatta daha ağır. Bunun neresi demokrasi. OHAL’le referanduma gidilemez.

– Türkiye, dış politikada tarihinin en büyük yenilgisini yaşadı. Düşman ilan ettikleri Esad’la tokalaşacaklar. Bu dış politikayı yürütme şansları kalmadı.

Kılıçdaroğlu ayrıca şu hususu da önemle vurguladı:

“AKP anayasa değişikliklerini dayatma ile yapmayı sürdürüyor. En son 2010 yılında yapılan değişikliğe bakalım. Çok uyardık, böyle yapmayın dedik. Dinletemedik. HSYK’nin yapısını baştan aşağı değiştirdiler. Sonuç ortada. Şimdi de bu değişikliklerle her şeyin çözüleceği söylüyorlar. Ama emin olun çok daha kötü günler bizi bekliyor. Kim istiyor bu rejim değişikliğini. Bir kişi istiyor. Bir kişinin arzusuyla anayasa değişmez. İki partinin mutfağında hazırlandı, Meclis’e geldi. Ben bundan daha ayıp bir metin görmedim. Türkiye’yi daha karanlık bir tablonun içine çekecekler. Bunu bir kenara yazın.”

KAYNAK: MEDYA (CUMHURİYET)

 

Like it? Share it!