Türkiye “kısmen” özgürmüş

by admin | Perşembe, Oca 29, 2015 | 22011 views

FREEDOM-HOUSE-TURKIYEBazıları ve de yandaşları Türkiye’de nasıl müthiş bir özgürlük ortamı ve hatta “İLERİ DEMOKRASİ” hüküm sürdüğünü iddia ede dursunlar, dış dünya (hani bu grubu yıllarca öven destekleyen) hiç de öyle düşünmüyor gibi.

Nitekim, “İslam ülkelerine örnek” diye övgüler yağdıran bazı uluslararası kuruluşlar bu kondaki görüşlerini fena şekilde değiştirmiş görünüyorlar. Şimdi yaratıcı beyinler bunu da malum “PARALEL” yapının bir parçası olarak lanse derlerse şaşırmamalı.


Bakın ne diyor bu kuruluşlar;

Geçen sene hazırladığı basın özgürlüğü raporunda Türkiye’yi ‘özgür olmayan ülkeler’ kategorisinde gösteren Freedom House, yeni raporunda Türkiye’yi ‘kısmen özgür ülkeler’ arasında gösterdi.

Dünyada basın özgürlüğü konusunda çalışan uluslararası kuruluşların en önemlilerinden ‘Freedom House’ örgütü, ülkelerdeki basın özgürlüğünü incelediği geleneksel yıllık raporunu açıkladı.

Raporda Türkiye, basın özgürlüğü endeksinde ‘özgür olmayan ülkeler’ kategorisinden  ‘kısmen özgür ülkeler’e yükseltildi. Ancak özellikle basın özgürlüğü konusunda ağır eleştirilere hedef oldu. “Modern otoriterlik” kavramının altı çizilen raporda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otoriter eğilimlerine vurgu yapıldı. Yeni  raporda Türkiye’de basın özgürlüğü kısıtlamalarının devam ettiği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki de konuyla ilgili açıklamalrda bulundu. Psaki, ülke ismi vermedi ancak biz de benzer sorunları yıl sonu raporumuzda dile getiriyoruz dedi.

Türkiye, 15 yıl sonra geçen yıl  ‘özgür olmayan ülkeler’ sıralamasına gerilemişti.

Görüldüğü gibi durum öyle pek övünülecek gibi değil.. Ne dersiniz?

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code