Sığacık’ta neler yapılır, ne alınır?

SIGACIK-PAZAR-GIRIS(RESİMLERİN ÜZERİNE TIKLAYIN BÜYÜK EBATTA İZLEYİN)

GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Sakin şehir Seferihisar’ın gittikçe ünlenen beldesi SIĞACIK gerçekten de oldukça fazla ziyaretçi alıyor son yıllarda.. Tabii ki Seferihisar Belediyesinin burayı marka yapmak için sarf ettiği gayret özel önem çok önemli bir rol oynuyor bu durum açısından..

Gerçekten de SIĞACIK deyince, “ÇOK KÜÇÜK” bir Marmaris (veya Bodrum) filan gibi düşünebilirsiniz.. “kapasite” açısından.. Örneğin, bu beldemizde çılgın akşamlar yaşamazsınız kulüplerde filan.. Çok daha sakindir bahsettiğimiz diğer yerlere nazaran..
Halk ve hatta buraya gelenler de böyle olmasını arzu ediyor galiba; Sükunet ve huzur galiba oldukça önemli onlar için de..

Tabii ki yat limanından bahsetmek lazım unutmadan.. Bayağı bir yatırım almış bu tesis ama daha aktif olacağı ümit ediliyor yakında.. Zira, şu an sosyal açıdan nerdeyse hiçbir katkısı yok Sığacık beldesine…

SIGACIK-PAZAR-130-SOKAK

FIRIN SOK (130. SOKAK)

Diğer taraftan her ne kadar Sığacık içinde denize girilmiyorsa da buraya yaklaşık 5 dakika mesafede AKARCA birçok “MAVİ BAYRAKLI” plajı ile bu açığı fazlasıyla kapatıyor.. Tesis bakımından da daha çok gelişmeye aday bir belde burası.. Evler genellikle bahçe içinde iki katlı ve yerleşim oldukça ferah, yani dip dibe değil…

Sığacık ve yörenin neleri meşhur, burada neler yapılır ve alınır derken, balık kalitesi/lokantaları açısından oldukça doyurucu burası…

SIĞACIK PAZARI

Ama bu beldenin en ünlü özelliklerinden biri de Pazar günleri kurulan ve çevre kasabalar ve bilhassa İzmir’den yoğun ziyaretçi alan SIĞACIK PAZARI olarak bilinir. Bu pazar hafta sonunda (Pazar günü) Sığacık Kaleiçi’nde kurulur.. Buranın bir adı da Kadınlar Pazarı’dır.. Yörenin kadınları evlerinde ürettikleri mamulleri getirip bu pazarda satarlar. Örneğin, çeşitli börekler, dolmalar, turşular, giysiler, takılar, sebzeler, çantalar ve daha birçok ürünü bu pazarda tezgahlarda satılırken görebilirsiniz…

Kale içinde kurulan Pazar’a TAKSİ DURAĞI’ nın hemen karşısındaki ana kapıdan girersiniz Bu sokak zaten dümdüz merkeze doğru gider.. Bu yolda bir sürü börek, reçel, dolma vesaire yapıp pazara getiren yerli görürsünüz..

Bu sayfada “Seferihisar’da yaşayan” ve buradaki müesseseleri oldukça yakından tanıyan biri olarak bazı tavsiyelerde bulunmakta yarar görüyoruz.

Örneğin, ana kapıdan girdiniz diyelim. Hemen sağınızda şık bir CAFE var; LA CASA PANSİYON CAFE  Burada, pazarda dolaşırken yorulduğunuzda oturup hoş bir sohbet eşliğinde kahvenizi içip soluklanabileceğiniz güzel bir mekan.. Tabii ki snack tarzında alemünit (omlet, ayvalık tost, sigara böreği vs vs) yiyecekler de var, mideniz zil çalıyorsa..

rose-210316

ROSE PANSİYON CAFE (FIRIN SOKAK)

Ana kapıdan girince hemen soldaki dar sokak FIRIN SOKAK.. Buraya sapıp yaklaşık 5o metre ilerliyorsunuz. Sol tarafta “OTANTİK KADIN” (Bilgi Akkuş Hunca) giysi standını geçtiğinizde BENAN HANIM isimli üretici çok taze sebze, meyve ve hamur işleri satıyor. Hele kışın mandalinaları rakipsizdir kendisinin.


Onun yanında ise ROSE PANSİYON CAFE var.. İşletmecisi İsmail Bey ve eşi Mehtap hanım.. Pırıl pırıl 2 genç.. Tesis de öyle zaten.. Odalarda klima, duş, tuvalet vs Pansiyon tertemiz her türlü konfor mevcut.. ve Pazar günleri çok güzel kahvaltı servisleri de var.. Zaten yazın da konuklara sabah kahvaltısı veriyorlar.

Rose Pansiyonun önünden devam ediyorsunuz… Yaklaşık 20 metre ileride MÜRVET HANIM var.. Pazardaki en güzel kurabiyeleri yapıyor bizce..

ORHAN-AILE-GALERI

ADA DENİZ CAFE – B.RESİM İÇİN TIKLA

Yürümeye devam ediyorsunuz.. Karşınıza ADA DENİZ CAFE gelecek.. Tarihi ŞADIRVAN‘ ın içinde.. Burası tam da size uygun bir yer ailece kahvaltı edebileceğiniz.. İstanbul’lu (büyükşehirden olması çok önemli bizce) bir aile işletiyor bu mekanı ve ikisi de hem son derece kibar ve dost canlısı. Yemekler bizzat burada yapılıyor ve fiyatlar da uygun. Özellikle TAVSİYE EDİLİR.

Önemli Not: FIRIN SOKAK denilen yere (tabela 301 sokak yazıyor) girince tabii sağlı sollu bir takım tezgahlar var. Bunların kimi börek, kimi baklava vs gibi tatlılar, kimi ceviz veya doğal otlar vs satıyor.  Tabii burada ayak üstü birşeyler atıştırırken veya eve götürmek üzere birşeyler alırken, o tezgahın genel ve de hijyen durumuna da bakmakta fayda olur diye düşünüyoruz. Yani, “yiyecek maddeleri elle mi tutuluyor doğrudan doğruya yoksa düzgün şekilde eldiven kullanılıyor mu? Ürünlerin üstü toza rüzgara karşı layıkıyla kapalı mı” gibi hususlara da dikkat etmek gerekir herhalde..

ELEMENT-KAGVALTI-050616-1

4 ELEMENT – BAHÇE (5TH WINE GARDEN)

4 ELEMENT KAFE PANSİYON: Cennetten Bir Köşe

Sığacık Kaleiçi’ne geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir mekan daha var: 4 ELEMENT KAFE PANSİYON..

Huzur ve kaliteyi teneffüs etmek ve güzel insanlarla tanışmak isteyenler için ideal bir mekan. İşletme sahibi Hülya Hanım ve yardımcısı Deniz Bey sizi serinletiyorlar adeta..

Bu mekanın bahçesi cennetten bir köşe adeta.. Hoparlörden gelen müzik ise enfes.. Alıp götürüyor insanı.. Hafif müzik ve caz.. Şarabınızı yudumlarken nefis TAPAS çeşitlerinden tadıyor ve dostlarınızla sohbeti koyulaaştırabiliyorsunuz.. Gelmişken odalara da bir göz atmakta fayda var .. 4 ELEMENT WEBSİTESİ

OTANTIK-BANNER-030316“OTANTİK KADIN” Bilgi Akkuş HUNCA

Burada özellikle bir üreticiden de bahsetmek gerekir;
OTANTİK KADIN Bilgi Hanım (Bilgi Akkuş Hunca).

Bilgi Hanımın reyonu hemen ROSE PANSİYON’dan önce ve kendisi özellikle Ege Bölgesinde (Seferihisar, Sığacık, Urla vs) “otantik giyim” trendinin gittikçe daha çok tutulmasında önemli rol oynayan bir tasarımcı. Çok olasılıkla ÖZEL TASARIMLARI en çok takip hatta taklit edilen (sadece bölgede değil, Türkiye genelinde) üreticilerden biri aynı zamanda. Bunu nereden tespit ettiğini sorduğumuzda OTANTIKKADIN.com isimli “web sayfasına yapılan ziyaretler ve hangi çalışmalarının izlendiği” tespitine dayanarak bu paylaşımı yaptığını anlıyoruz (web sayfasındaki özel bir izleme programı sayesinde tabii).

OTANTİK KADIN reyonunda şu ürünler var; Şalvar Kesimli Etekler, Şalvarlar, Yazlık Elbiseler, Etek Bluzlar, Çantalar, Takı ve diğer aksesuvarlar, Pançolar ve hanımları yakından ilgilendiren ürünler satılmakta burada.. Otantik giyinmeyi sevenler için … Üstelik butiklerde 100-150 TL ye aldığınız mamullerin burada hem de sizin için özel olanlarını nerdeyse yarı fiyatına bulabiliyorsunuz ..

Editör
(İlk yayın 14.02.2014)

Like it? Share it!