Koruma skandalı: ABD’den sonra Almanya’ da Erdoğan’ın korumalarını istemiyor


Yıl 2017 ve Türkiye Cumhuriyeti dünya nezdinde bir koruma skandalı yaşıyor resmen. ABD’de çok yakın tarihte gerçekleşen korumaların da katıldığı olaylardan sonra bilindiği üzere bu kişilerin bu ülkeye bir daha giremeyecekleri belirtilmişti. Hatta bazı yakalama kararları da çıkmıştı. Şimdi ise Erdoğan’ın Almanya’ya yapacağı ziyaret öncesi bu ülke de söz konusu korumaları istemiyor. Yani tam bir uluslararası rezalet… Hani var ya “Ey ABD, Ey Almanya” diye başlayan mesajlar, işte neticede olaylar buralara kadar gelebiliyor demek ki. Zira karşında çadır devleti yok malum. Bütün Avrupa’yı, dünyayı idare eden ve senin de en azından ekonomik olarak göbeğinden bağlı olduğun büyük ülkeler var. İlgili haber ise şöyle:

Almanya, 7-8 Temmuz tarihlerinde Hamburg’ta yapılacak G20 zirvesine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında kavgaya karışan korumalarının gelmemesini istedi. Cumhurbaşkanının Washington ziyareti sırasında Türkiye elçiliği önünde Erdoğan’ı protesto edenlerle destekçileri karşı karşıya gelmiş, arbedeye Erdoğan’ın korumaları da karışmıştı. Kavgaya karışan iki Türk tutuklanmış, 12 koruma hakkında da tutuklama kararı çıkmıştı.


Welt am Sonntag gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Türk tarafının verdiği isim listesinde Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında göstericileri döven ve ABD’nin tutuklama kararı verdiği bazı korumaların adları da bulunuyordu. Alman Dışişleri, Türkiye’yi söz konusu korumaların zirveye gelmemesi konusunda uyardı.

Welt am Sonntag’ın aktardığına göre, Federal Asayiş Dairesi (BKA) de Washington’da göstericilerle korumalar arasında yaşanan olayların benzerinin Almanya’da yaşanmasına müsaade edilmeyeceğini Türk tarafına iletti. Korumaların sadece acil durumda devreye girme haklarına dikkat çeken BKA, yetkinin Alman polisinde olduğunu hatırlattı. Gazeteye açıklama yapan Hamburg İçişleri Senatörü Andy Grote, yetkinin tamamen Hamburg polisinde olduğuna dikkat çekerek, bunun Türk korumalara iletileceğini söyledi.

ABD yeni korumalara vize verecek mi?

Diğer taraftan bundan sonraki ABD ziyaretlerinde hangi korumalar kullanılacak ve ABD yenilerine vize verecek mi meselesi de çıkıverdi ortaya şimdi.  ABD Dışişleri Bakanlığı, ‘kararın bir mesaj niteliğinde’ olduğunu belirttiği için, ABD’nin siyah diplomatik pasaport sahibi olsalar da Erdoğan’ın yanında götüreceği yeni korumalara vize verip vermeyeceği de merak konusu.

Öte yandan korumaların diplomatik dokunulmazlığının olup olmadığı da tartışma konusu. ABD’de yabancı bir cumhurbaşkanının yakın korumaları veya resmi heyetinde yer alan aşçı, özel hizmetli vb. statüsünde olanların diplomatik dokunulmazlığı olup olmadığına dair farklı görüşler var. Bazı eyaletlerde diplomatik dokunulmazlıkları olduğu kabul edilirken, bazılarında ise böyle değerlendirilmiyor.

Like it? Share it!