Pazarlamanın önemi

PAZARLAMAİş hayatında herkes bir “SATIŞ” ve şirkete PARA GETİRME (yani kaynak bulma) peşinde .. ki böylece masraflarını karşılasın ayakta kalsın ve tabii ki kar edip gelişsin diye .. Ama çok az firma (bilhassa küçük işletmele) PAZARLAMANIN iş hayatındaki öneminden haberdar ..

İş hayatında herkes bir “SATIŞ” ve şirkete PARA GETİRME (yani kaynak bulma) peşinde .. ki böylece masraflarını karşılasın ayakta kalsın ve tabii ki kar edip gelişsin diye .. Ama çok az firma (bilhassa küçük işletmele) PAZARLAMANIN iş hayatındaki öneminden haberdar ..

Dolayısıyla hesap kitap yapmadan, yani söz konusu mai veya hizmetin satılabilirliğini, ve söz konusu firma için uygunluğunu sistematik ve belirli bir plan dahilinde araştırmadan girildiğinde bir iş koluna çoğunlukla “BAŞARISIZLIK” söz konusu olmaktadır .. Tabii o işe yatırılan paralar da çarçur olmaktadır .. Eski bir deyişle “Hesabını bilmeyen çavuşlar .. Döner pisliğini avuçlar” durumu ortaya çıkmaktadır.

Birçok kereler şahit olduğumuz üzere “az eğitimli müteşebbislerimiz (ve hatta eğitimlisi)” pazarlama ile satışı eş anlamlı kabullenmekte ve pazarlamanız nasıl vs diye sorulduğunda çok “saf” şekilde

“Vallahi .. 20 tane satış elemanı aldım .. Birer araba çektim altlarına .. Birer de laptop verdim .. İyi valla çocuklar gayret ediyor .. satacaklar inşallah”

gibi komik cevaplar verebilmektedirler .. Halbuki sunulan mal  veya hizmetin daha önceden alt yapı çalışması yapılmadığından (yani hangi ürün, hangi ambalaj, hangi fiyat, hangi tanıtım kanalları, hangi dağıtım kanalları) ve bu ürünün firmanın ve pazarın özellik ve imkanlarına tam olarak uygun olup olmadığı araştırılmadığından başarısızlık olasılığı çok büyük olabilmektedir..

Satış / Dağıtım mı, Yoksa Pazarlama mı?


Örneğin, KOÇ grubu bir sütlü ürün çıkartıp (nispeten) çok büyük kolaylıkla dağıtabilir .. Gidip “Abi ne olur malımı al” diye kimseye yalvarması gerekmiyebilir .. Çünkü kendisinin Migros ve Tansaş dağıtım zincirleri vardır .. Her birine onar koli dağıtsa bir anda binlerce koli satmış olacaktır .. Bu bakımdan bu ürünü “ben hallederim” diye düşünüldüğünde yalnızca sernaye ve kalite vs değil dağıtım imkanlarını da iyice incelemek lazımdır ..

Gerçekten de PAZARLAMA NEDİR ??

PAZARLAMA , ürün veya hizmetin planlanması, yer, kaynak temini, üretimi, tanıtımı, satışı, dağıtımı ve satış sonrası hizmetleri kapsayan faaliyetler bütünüdür.

Satış ise, pazarlamanın bir safhasıdır. Sadece, mal ve hizmeti bedeli karşılığında alıcıya intikal ettirme, yani bire bir ve kesin takas işlemidir.

PAZARLAMA BİLEŞİMİ (MARKETING MIX)

Pazarlamada çok önemli kavram, PAZARLAMA BİLEŞİMİDİR (MARKETING MIX). Buna kısaca “4 P” de (FOUR P) denir. Bir ürün veya hizmetin başarısı çok büyük oranda bu hususların pazarlama yönetimi tarafından iyi tespit edilmesi ve pazarlama planının doğru olarak dizayn edilip uygulanmasına bağlıdır

Pazarlama Bileşimi (Marketing Mix)

Product  – Ürün (kalitesi vs)
Price  – Fiyat, fiyat tespiti, kar
Promotion – Tanıtım (promosyon)
Place  – Dağıtım (malın piyasada mevcut kılınması)

Bu faktörler ne kadar arzulanan ideal (veya optimum) seviyeye yakın olursa malın (hizmetin) başarı şansı da o kadar artar.

Örnek : Ayakkabı Boyacısı

En küçük diğer bir deyişle tek kişilik bir  işletme olan ayakkabı boyacısı bile başarılı olmak için, bilinçli veya bilinçsiz 4P kurallarına uymaktadır.

Nitekim,

* hizmetini fiyatlandırırken, çevredeki diğer boyacıların hizmet fiyatlarını
göz önüne almak durumundadır (FİYAT)
* Müşteriyi çekmek için “LEFLEF” marka boya kullanmayı tercih edebilir (ÜRÜN)
* Bunu, müşterinin ayakkabısını boyarken veya müşteri tezgaha yaklaştığında bir şekilde görebileceği biçimde sergilemeye çalışır. Ayrıca, “boyayalım abi, hanım vs gibi hizmetini tanıtmaya gayret eder (PROMOSYON => Yani TUTUNDURMA / TANITIM)
* En önemlisi, müşterinin kendisine ulaşabileceği mekanları seçer.
Yani, hizmetini müşteriye götürür (DAĞITIM)

PAZARLAMA UZMANI
Daha ayrıntılı bilgi için mail gönderebilirsiniz

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code