25 Ekim’de açılışı yapılacak Akşener’in partisi yalnız ülkücüleri değil tüm “vatanseverleri” kucaklayacak

Akşener'in partisi tüm vatanseverleri kucaklayacak

Türkiye’nin yıllardır içinde bocaladığı siyasi sarmala bir çözüm getirmek umudu ve hedefiyle yola çıkan ve halktan çok büyük olumlu yanıt aldığı anlaşılan Meral Akşener 25 Ekim 2017 tarihinde önemli bir adım atarak yeni partisini Türk Siyaset Tarihi’ne sokmuş olacak. Bu arada Meral Akşener’in kuracağı partinin adı, kurucuları, genel idare kurulu ve başkanlık divanı üyeleri gibi detaylar da 25 Ekim’de Ankara’da yapılacak olan çok önemli bir toplantıda açıklanacak. Önemle belirtildiğine göre partinin söylemini “milliyetçilik” değil “vatanseverlik” oluşturacak.

Meral Akşener’in kuracağı yeni partinin adı, kurucular kurulu, genel idare kurulu ve başkanlık divanı üyeleri gibi hususlar 25 Ekim’de Ankara Nâzım Hikmet Kongre Salonu’nda düzenlenecek toplantıyla açıklanacak. Yeni partinin söylemini ise “milliyetçilik” yerine “vatansever ve vatanperver” ifadeleri oluşturacak.


Cumhuriyet’in bildirdiğine göre Akşener ve partisinin ilk hedefi “Cumhurbaşkanlığı seçimleri” olacak. Yerel seçimlerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yapılması durumunda ise Akşener, öncelikle belediye başkan adayları üzerinde çalışacak. Bu kapsamda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu her ne kadar bir önceki yerel seçimlerde CHP’den Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı olan Mansur Yavaş için “Ankara’da Mansur Bey siyasette önemli bir figür. Onunla arada bir konuşuyorum. Partiye üyeliğini yapmadı ama bizim kesimde de sevilen bir isim” açıklamasını yapsa da Akşener’in de “Ankara için Yavaş’ı aday gösterebileceği” kulislerde konuşuluyor. Zira Yavaş’ın, Akşener’in yeni partisinin “kurucular kurulunda yer alacağı” da konuşulmuştu. Akşener’in öncelikli hedefini de “parti örgütlenmeleri” üzerine kurduğu, mevcut milletvekillerinden transferler için “özel bir çaba harcamayacağı” da öğrenildi.

Diğer taraftan belirtildiğine göre Akşener yelpazeyi geniş tutarak, gerek daha önce farklı partilerde görev yapan isimleri gerekse bugüne kadar siyasette hiç yer almayan isimleri kadrosuna dahil etmeye gayret ediyor. Araştırmalara göre yeni partiyi oransal olarak en fazla MHP tabanı, sayısal olaraksa en fazla AKP tabanının desteklediği anlaşılıyor. Bu kapsamda, 1 Kasım genel seçimlerde MHP’ye oy verenlerin “yüzde 67’sinin kurulacak yeni partiye oy verebileceği” belirtiliyor.

Ayrıca ilginç diğer bir husus da yeni partiyi çoğunlukla “büyükşehirlerdeki seçmenlerin desteklediği” gerçeğinin ortaya çıkmış olması. Bizler de yeni partinin ülkeye hayırlı olmasını diliyoruz.

Like it? Share it!