4 eski bakanın yargıya gönderilmesi halinde CHP’den AKP’ye anayasa değişikliği desteği

by admin | Pazartesi, Nis 25, 2016 | 1002 views

TBMMMalum son günlerde bir anayasa değişikliği ve özellikle de “dokunulmazlıkların kaldırılması“ konusu gündemden düşmüyor. AKP ve CHP karşılıklı manevralarla birbirlerinin açıklarını yakalamaya çalışıyorlar.

En son durumda gelinen nokta ise şöyle:

CHP’nin, parti içinde çatlağa yol açan dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğine destek için “bakan” kozunu kullanmaya hazırlandığı anlaşılıyor. Buna göre CHP AKP’nin anayasa değişikliği önerisine, haklarındaki yolsuzluk iddiaları Meclis’te kapatılan 4 eski bakanın yargıya gönderilmesi halinde koşulsuz destek verecek.


Bildirildiğine göre, milletvekillerinin ve de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaygıları nedeniyle CHP özellikle önerinin komisyondaki görüşmelerinde yeni bir stratejiyi uygulamaya koyacak. Buna göre CHP başta haklarındaki Meclis soruşturması AKP oylarıyla kapatılan 4 eski bakan olmak üzere bakanların da doğrudan yargıya gönderilmeleri halinde “koşulsuz destek” tavrı izleyecek. AKP’nin bu öneriye yanaşmaması halinde de doğrudan “hayır” demeyecek, ancak milletvekillerinin “evet” oyu kullanması yönünde de özel bir çaba harcanmayacak.

MHP ve AKP fire vermezse CHP’den 12 milletvekilinin desteği referandumsuz kabul için yeterli olacak. Kulislerde edinilen bilgilere göre gizli oylama nedeniyle genel başkanların hesabının milletvekillerinden dönebileceği yüksek olasılık olarak görülüyor.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code