ABD merkezli araştırma şirketi bulgularına göre hayır oyları 7 puan öndeymiş

Referanduma bir kaç hafta gibi bir zaman kaldı ve siyasiler sahaya indiler. Saray sakini de tabii ki devletin bütün imkanlarını kullanarak vatandaşa evet demenin ülkeye ne gibi yararlar sağlayacağını anlatmaya çalışıyor. Gerçi işi biraz zor görünüyor çünkü anlatması zor bir şey doğrusu. Bu arada Türkiye tarihinin en kritik oylaması yaklaşırken araştırma şirketlerinin anketleri de art arda yayınlanmaya devam ediyor. Örneğin son olarak ABD merkezli bir şirketin ‘başkanlık’ referandumuna ilişkin bir anket yaptığı ve “hayır” oylarının 7 puan önde olduğunu öğreniyoruz.


Diğer taraftan öyle görülüyor ki CHP’de “hayret ettirecek” boyutta özgüven var… Vekiller, üyeler ilk kez birbirlerinin arkasından konuşmuyorlar, parti yönetimi ve genel başkan eleştirilmiyor. Parti yönetiminin büyük efor sarf etmesine gerek duymadan yekvücut olmuş görünüyorlar.

CHP illerinden gelen sonuçlardan memnun. Özellikle, MHP muhaliflerinin, Ege, Akdeniz, Marmara ile ummadıkları şekilde Orta Anadolu’da AK Parti’nin toplumsal tabanı üzerindeki etkisinden hoşnutlar. Bu arada, ABD merkezli bir şirketin anket sonuçlarında “Hayır” oylarını 7 puan önde gösteren sonuçları da morallere doping etkisi yapmış vaziyette.

Bakalım bu iyimser hava referandumla birlikte gerçekliğe dönüşecek mi? bekleyip göreceğiz.

KAYNAK: CUMHURİYET

Like it? Share it!