AKP ve Cemaat Yargıtay Başkanlık Kurulu’nda kapıştı

by admin | Perşembe, Tem 17, 2014 | 1008 views

YARGITAY-3
Daha 3-5 ay öncesinin kankaları ve bugünün can düşmanları ülkeyi ilgilendiren ve tahakküm altına almak istedikleri birçok alanda ve kurumda olduğu gibi Yargıtay’da da karşı karşıya geldiler. Netice ne mi oldu? Cemaat bu mücadeleden zaferle çıktı.

AKP’nin yargı paketiyle dairelerinin yeniden şekillenmesini amaçladığı, ancak buna ilişkin seçimi cemaatin kazandığı Yargıtay Başkanlık Kurulu, hazırladığı karar tasarısında hiçbir dairede değişiklik olmamasını ve üyelerin aynen görevine devam etmesini önerdi.


Yargıtay Genel Kurulu da tasarının aynen kabulüne karar verdi. Yargıtay’dan yapılan açıklamada, “Bugün, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda, 16 temmuz 2014 tarihli Birinci Başkanlık Kurulu’nda hazırlanan işbölümü tasarısının  aynen kabulüne karar (321 kişinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda 35 muhalefet oyu ile) verilmiştir” denildi.

Bu sonuçla birlikte hükümet, Yargıtay’da güç mücadelesine girdiği cemaatten ikinci yenilgisini aldı. Oysa hükümet, son yargı paketiyle Yargıtay’daki bütün dairelerin işbölümünü değiştirmeyi ve üyelerin de yeniden atanmasını istiyordu. Bu amaçla Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu üyeliği seçimi yapılmış ancak bazı sosyal demokratlar ile cemaatin ortak listesi seçimi kazanmıştı. Bu sonuçla oluşan Başkanlık Kurulu da Yargıtay’daki düzenin aynen devam etmesine karar verdi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code