Araştırma: 2018 yılında maaşlarda hangi oranda artış yapılacak?

by editor | Salı, Kas 21, 2017 | 950 views

Araştırma: 2018 yılında maaşlarda hangi oranda artış yapılacak?

2018 yılı yaklaşırken çalışan tüm kesimde “Yeni yılda acaba nasıl bir maaş geçecek elimize” heyecanı ve daha ziyade endişesi egemen olmuş durumda. Ekonomi ve hayat pahalılığı öyle bir duruma geldi ki özellikle son 10 yılda, yapılan maaş zamları genellikle gerçekleşen enflasyonu karşılamıyor bile. Yönetimin, “size şu kadar maaş artışı verdik, enflasyonun üstünde artış uyguladık” vs gibi masalları da artık tahammül edilmez hale gelen bu durumu gizleyemiyor. Tabii emeklileri neredeyse resmen açlık sınırına mahkum eden maaşlar da cabası.


İşte 2018 yılında da durum pek farklı olacak gibi görünmüyor. Bir danışmanlık şirketinin araştırmasına göre, 2018 için özel sektörde öngörülen maaş artış oranı yalnızca yüzde 10 olarak ortaya çıktı.

Türkiye ekonomisinin önde gelen yerli ve yabancı bin 578 şirketinin insan kaynakları yöneticileri ile birebir görüşmeler neticesinde elde edilen güncel veriler baz alınarak gerçekleştirilen araştırmasının sonuçları yerli ve yabancı şirketlerin bu yıl aynı oranda maaş artışına gideceğini ortaya koydu.

Katılımcılarının yüzde 61’i ulusal, yüzde 39’u ise uluslararası şirketlerden oluşan ankete göre son yıllarda yatırımların arttığı enerji dağıtım ve perakende yüzde 11,7 ile en yüksek zam oranını yakalayacak sektör. Savunma sanayi, petrokimya ve gaz, lastik üretimi, madencilik ve liman da Türkiye ortalamasının üzerinde zam yapmayı planlayan sektörler oldu.

Diğer taraftan Emeklilik-hayat sigortası ve çağrı merkezi sektörleri ise yüzde 9 oranındaki artışla Türkiye ortalamasının altında kaldı.

2018 yılında, önceki yıllardan farklı olarak sektörler arasında baz ücret artış bütçesinde belirgin farklılaşmanın olması beklenmiyor. Bunun nedeni olarak da özellikle kurlardaki değişim ve enflasyonun çift hanelere ulaşması gösteriliyor.

 

Like it? Share it!