Beklenen son: Elektrik ve doğalgaza büyük zam geldi

TANER-YILDIZ-2Evet, korktuğumuz kaçınılmaz olay gerçekleşti ve elektrik ve doğalgaza yarından itibaren yüzde 9 zam geleceği duyuruldu… Zammın gerekçesi ise hem dolardaki artış hem de yağışların azlığı olarak belirtildi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak’ı kabulünün ardından düzenlediği basın toplantısında elektrik ve doğalgaza 1 Ekim’den itibaren yüzde 9 zam yapılacağını açıkladı…

Yıldız şöyle dedi: “Enerji maliyetlerimizin çok fazla arttığını ve bahsettiğiniz gibi bugün doların  2,28’leri – 2,29’ları gördüğünü biliyoruz. Enerji sektörü için doların değerinin artmış olması çok önemli bir dezavantaj. Türkiye son 24 aydır bu yana herhangi bir fiyat artışına gitmedi. Onu yerli kaynaklarımızla, su ve rüzgar kaynaklarımızla telafi etmeye çalıştık. Ancak bu yıl içerisinde su rejimindeki düzensizlikler ve yağış azlığı bizi bunları dengelemeyecek bir noktaya da getirmiş bulunuyor. Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında önümüzdeki aydan başlamak kaydıyla Ekim, Kasım ve Aralık aylarını içermek kaydıyla yüzde 9’luk bir fiyat artışına gidiyoruz”.


Bakan ayrıca şunları da ilave etti: Yıldız, şöyle devam etti: “Bütün bunlara rağmen konutta AB ülkeleri arasında en ucuz dördüncü… Bu fiyat artışlarına rağmen. Sanayide en ucuz birinci. Doğalgazda ise hem konutlarda hem de sanayide hala AB üyesi ülkeleri arasında en ucuz birinci sırada yer alıyor. Bizim HES’lerdeki üretmediğimiz elektriğin, yağış azlığından dolayı üretmediğimiz elektriğin farkı 3 milyar TL’nin üzerinde. Türkiye özellikle elektrik üretiminde yüzde 25’ler seviyesinde su kaynaklarından yararlanırken yıl sonunda belki yüzde 19’larda kapatacağız. Bu aradaki farkı başka kaynaklarla, ithal kaynaklarla ve diğer kaynaklardan karşılamak durumunda kaldık”.

YORUM: Ne diyelim? Vatana milllete hayırlı olsun.. Doğaldır ki daha birçok özel uçaklar almamız, siyasilerin içine taşınması mutlaka elzem olan saraylar yapmamız, makam arabalarını çeşitlendirmemiz, koruma ordularını arttırmamız gerekecektir.. Eeee bunların maliyetini de herhalde vatandaştan başkası karşılamamalıdır, değil mi ya?

KAYNAK: MEDYA / Yorum editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code