Danıştay töreni.. Parametre ve iki gazeteci

by admin | Pazartesi, May 12, 2014 | 1947 views

PARAMETRE-DENIZ-HAKAN
Program, CNNTURK kanlında Parametre.. Sunucu Ebru Baki ve yorumcular da Hakan Çelik’ ile Deniz Zeyrek..

Konu dönüp dolaşıp Erdoğan’ın Danıştay töreninde hiçbir nezaket ve protokol kuralını tanımadan ve hem de devletin en önemli temsilcileri önünde, teamüllere de aykırı olarak bir başbakana asla yakışmayacak şekilde kürsüdeki konuşmacının lafını keserek hakaretler yağdırmasına geliyor..

Bunun üzerine yorumcular kendi görüşleri açısından bu durumu değerlendiriyorlar.. Hakan Çelik alışılmış tarzıyla esasında düşündüklerinden ziyade (eğer göründüğü veya görünmeye çalıştığı kişiyse) söylemesinde mahzur bulunmayacak cümleleri sarfediyor.. Bu ifade daha ziyade “Başbakanın tavrı bu stili bu” tarzında oluyor.. Yani “hoş görülecek bir durum, hatta daha önceden dikkate alınıp onun kızdırılmaması gerekirdi” diye de tercüme edilebilecek bir anlatım oluyor..


Her zaman dudaklarının arasındakini değil, gerçek fikrini söyleme erdem ve cesaretine sahip olan Deniz Zeyrek’ ise – birçok tenkit hatta belki uyarı alabileceğini bildiği halde – konuyu daha dürüstçe ve esaslı kavrayarak açıklama getiriyor…

Zeyrek net olarak şöyle diyor;

“Evet, Feyzioğlu konuşmayı bu kadar uzun yapmamalıydı. Ben de bu noktada tenkit ediyorum. Ama, sözlerinde siyaset veya kimseye saldırı yoktu. Hatırlatma, dikkat çekme olabilir. Barolar Birliği Başkanı olarak nezaket ve iyi niyet kuralları içinde bu kadarı da olmasın mı, bir “ileri” demokraside..?

Ayrıca, benim tenkit ettiğim nokta Başbakan’ın ölçüsüz, hakaretamiz ve bütün protokol kurallarını hiçe sayan müdahalesidir.. Bir başbakan böyle mi davranmalı? Toplantı bittiğinde gerekli mercilere gerekli fikirlerini söyler, uyarılarını yapıp hatta gerekli talimatları bile verebilirdi. Sinirli olmak demek bu kadar kontrolsüz ve kendini her şeyin üzerinde görmeye hak kazanmak demek midir?”

Bu açıklama üzerine Çelik “bayağı da” alınarak durumu tevil etme şeklinde bir şeyler ifade etmeye çalışıyor.. Ama net olarak şunu diyemiyor: “Evet, adam uzun konuştu. Hatta Van konusuna girmemeliydi – ki dedi bunu zaten – ama Başbakan’ın yaptığı da katiyetle yanlıştı ve bu seviyede bir devlet adamının “Sinirlendi, sinirlerin hakim olamadı” filan gibi mazeretleri asla doyurucu olamaz. Zira devleti idare etmektedir…”

Başlık nasıldı? Danıştay töreni, Parametre ve iki gazeteci.. Şimdi siz buyurun bir de kendiniz değerlendirin.. Bizim hikayemiz bu kadar.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code