Doğan Grubu’nda neler oluyor?

by admin | Cuma, Ağu 22, 2014 | 1633 views

AYDIN-DOGAN-2
Son günlerde Doğan Medya Grubu ilginç olaylara sahne oluyor: Hürriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu’nun 8 Ağustos tarihinde, muhalif yazıları ile tanınan köşe yazarı Yılmaz Özdil’in ise 15 Ağustos’ta istifa etmesi gibi…

Şimdi birçok kişi bunların grup üzerinde doğrudan hükümetten gelen bir baskı unsuru olup olmadığı konusunu tartışıyor. Zira, grubun Erdoğan tarafından sıklıkla ve ağır şekilde eleştirildiği biliniyor. Bir süredir ise Doğan Grubu şirketleri hakkında Maliye tarafından inceleme başlatıldığı ve grubun şirketlerinin vergi incelemesi altında olduğu konuşuluyor.


Hatırlanacağı üzere daha önce de grup çeşitli defalar vergi cezaları ile gündeme gelmiş ve  2007 yılında genel seçimlerden once Petrol Ofisi’ndeki 1.2 milyar liralık vergi borcunu 275 milyon TL’ye indiren Doğan Grubu’na Maliye 2009’da da 4,2 milyar lira ceza kesmişti. Yargı süresinin sonunda Doğan Grubu’nun cezası 988 milyon lira olarak belirlenmişti.

Diğer taraftan Aydın Doğan’ın bir süre önce çalışanlarına yaptığı bir konuşmada, “Her gün hükümeti eleştirmek gazetecilik değil. Ülkede siyaset dışında da bir sürü şey oluyor. Ben bir servet kaybettim. Ama hep arkanızda durdum. Siz de benim arkamda durun” ifadelerini kullandığı da yayılan haberler arasında.

Bu arada söz konusu haberlerin daha ziyade WSJ Türkiye kaynaklı olduğu da anlaşılıyor.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code