İhsanoğlu: Türkiye, içeride huzur, güven istiyor

by admin | Cuma, Tem 4, 2014 | 1152 views

EKMELEDDIN-IHSANOGLU-2
Çatı adayı E. İhsanoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

MHP ve CHP’nin de aralarında bulunduğu bazı siyasi partilerin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Akçaabat ilçesindeki restoranda düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada “Allah’ın izniyle, sizin desteğinizle seçildiğim takdirde mevcut nizamın çok daha mükemmel şekilde işlemesini sağlayacağım” dedi.

İhsanoğlu, Türkiye’nin bugün çok önemli sınavla karşı karşıya olduğunu söyledi ve “Türkiye’de içeride ve dışarıda bekleyen çok önemli meydan okumalar vardır. Türkiye, içeride huzur, güven istiyor. Gerginlikten ve korkudan kurtulmuş toplum istiyor. Türkiye, dışta tehlikelere karşı kendini korumak istiyor. Etrafımızda yayılan ateşlerin, yükselen alevlerin Türkiye’ye sıçramamasını istiyor” diye ekledi.


E.İ aayrıca Türkiye’de mutabakatın gün geçtikçe arttığına dikkati çekerek “Türkiye’de toplumda uzlaşı, mutabakat gün geçtikte artıyor ve değişim istiyor. Devletin başına devleti sükunutle yönetecek ve devleti maceraya sürüklemeyecek bir başkan ihtiyacı duyuyor” şeklinde bir ifade kullandı.

İhsanoğlu diğer taraftan “Türkiye’nin çok dinamik toplum yapısına sahip olduğuna ve seçilecek cumhurbaşkanının herkese eşit mesafede durması gerektiğine” dikkat çekerek cumhurbaşkanının devletin başı, cumhuriyetinin ve milletin bütünlüğünün temsilcisi olduğunu kaydetti ve  “Allah’ın izniyle, sizin desteğinizle seçildiğim takdirde mevcut nizamın çok daha mükemmel şekilde işlemesini sağlayacağım. Millet, siyasi partiler ve Meclis vasıtasıyla sistemi değiştirmeye kalkacak olursa o zaman da mevcut cumhurbaşkanının elbette o sisteme göre hareket etmesi lazım. Yani burada karar Meclisindir. Meclisin kıymetini daha iyi bilmeliyiz. Parlamenter sistemi daha iyi işler hale getirmeliyiz. Başkanlık sistemine heves edenler bilmiyorlar ki bu başkanlık sistemi çok az ülkede vardır” dedi.

Daha da açıklamalatr yapan Eİ devletin üniter yapısına vurgu yaparak şöyle konuştu: “Türk tarihinde federal devlet yoktur. Tarihimizde tek devlet, tek bayrak, tek dil vardır. Bizim devletimizin yapısı budur. İslam’da devlet konusunda temel iki hüküm vardır. Birisi devletin ve mülkün adalet üzerene tesis edilmesidir. Bunun dışında devletin işleyişi insanlara bırakılmıştır. Biz de devlet şeklimizi 90 sene önce tespit ettik ve bu prensibi Anayasamıza koyduk. Ona göre amel ediyoruz. Biz bunların değiştirilmesini istemiyoruz. Etrafımızda dinin siyasete alet edilmesinin neticelerini gördük. Irak’ta, Suriye’de, başka ülkelerde gördük. Bunların Türkiye’ye sıçramasını istemiyoruz”.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code