Putin’den Türkiye’ye Barzani’ye karşı olası petrol ambargosu için ince ayar

Putin Barzani'ye petrol ambargosu uygulanırsa fiyatlar artar dedi.

Barzani‘nin bağımsızlık referandumunu takiben Türkiye‘nin Kuzey Kürdistan‘a ambargo uygulayarak petrol taşımasını (satmasını) engelleme olasılığı ile ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Putin flaş bir açılama yaparak yine “ince” bir mesaj verdi. Kime mi? Okuyunuz da bakınız. Putin şöyle dedi:

Putin’den flaş açıklama! ‘Türkiye ambargo uygularsa…’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) düzenlenen tartışmalı referandum sonrasında buradaki bölgesel hükümete petrol ambargosu uygulanması çağrılarına ilişkin olarak “IKBY’ye yönelik petrol ambargosu, petrol fiyatlarının artmasına neden olur. Fakat kimsenin bu yola başvuracağını sanmıyorum” dedi.


Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Rus Enerji Haftası’nın ana oturumunda, IKBY’de geçen hafta düzenlenen bağımsızlık referandumu hakkındaki bir soruya söyle yanıt verdi:

“Kürt halkıyla tarihsel olarak iyi ilişkilerimiz var. Bu sürece karışmıyor, hiçbir şeye karşı kışkırtmıyor, kimseyi de bir şeye itmiyoruz. Irak’ın Kürt bölgesi etrafındaki tartışmalar konusunda durumu alevlendirmemek için gerekli olan her şeyin yapılması gerektiğine inanıyoruz.”

“Söylediklerimizin hepsi, tarafların birbirlerine ulaşıp herkes için kabul edilebilir bir çözüm bulmasına yönelik. Nitekim bağımsızlık referandumu, Irak’ın iç meselesi” diye devam eden Putin, bunun Türkiye, İran ve Suriye için çok hassas bir konu olduğunu da anladıklarını belirtti.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre Putin, Türkiye’den IKBY’den petrol akışının kesilebileceğine ilişkin yapılan uyarıların uygulanması halinde bunun Erbil’i ne derece etkileyeceği şeklindeki soru üzerine ise şunları söyledi: “Petrol akışının kesilmesi küresel enerji piyasalarına da yansır, petrol fiyatları artar. Fakat benim düşünceme göre bu kimsenin çıkarlarına uygun değil. Yapılan çağrıların durumu alevlendirmemesi gerekiyor.”

KAYNAK: http://www.hurriyet.com.tr/putinden-flas-aciklama-turkiye-ambargo-uygularsa-40599753

Like it? Share it!