Ekonomi Bakanı’ndan TV ekranında MTV ile ilgili “farklı açıklama” ve sonrasında düzeltme

by editor | Pazartesi, Eki 2, 2017 | 836 views

Bu sabah FOX TV ekranlarında kendi çapında bir komedi (esasına bakarsanız devlet ciddiyeti bakımından oldukça bir tuhaflık belki de) yaşandı. İsmail Küçükkaya Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ile ekonomi konularında röportaj yaparken Mehmet Şimşek, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde yapılacağı açıklanan yüzde 40’lık artışın yanlış anlaşıldığını, zammın 2018 yılında alınacak sıfır araçlar için geçerli olacağını, mevcut yaklaşık 21 milyon aracın zamdan etkilenmeyeceğini söyledi.


Muhtemelen herkes bu konuda “% 40 vergi ödemeyeceğiz” diye sevinirken, az sonra tekrar yayına bağlanıldığında muhterem bakan bu sefer “az önce yanılmış olduğunu ve konuyu yanlış aktardığını ve %40 verginin – maalesef – geçerli olduğunu” belirtti. Yani vatandaş “yanlış bilgilenme yüzünden” boş yere sevindirmiş oldu, bir bakıma. Hani derler ya; “Bir bu eksikti, sağ olasınız . İyi ki de varsınız ”.

Bakan, daha sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, konunun Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilebileceği yönündeki sözleriyle ilgili olarak, “Bugün Bakanlar Kurulu var, Sayın Başbakanımız ile Bakanlar Kurulu bu konuyu değerlendirir” dedi.

Şimdi şu soruyu sormak hakkımız olsa gerek. Devlet ciddiyetinde böyle bir şey olur mu, olabilir mi? Sayın Bakan, örneğin spor bakanı, aileden sorumlu bakan filan değiller. Konuyla yüzde yüz ilgili ve bu işlerin bizzat başında olan, bunlardan sorumlu kişiden söz ediyoruz burada. Herkes yanlış yapabilir tabii birçok konuda, ama bunun burada bahsedilen söz konusu durum için ne kadar geçerli olduğu tartışılır…

Önemsiz gibi görünen böyle ilginç bir deneyimi de yaşamış olduk böylece. Önce yüzde kırk vergi zaten ayakta durmakta zorlanan vatandaşın sırtına yüklenip beli daha fazla bükülüyor, ondan sonra da “yok, yanlış anlaşılmış deyip” önce sevindiriliyor vatandaş ve ondan sonra da “yanlışlık oldu” denilip tekrar şok ediliyor…

Tebrikler…

Like it? Share it!