Referanduma çok az süre kala evet mi önde, hayır mı?

Türkiye Cumhuriyeti isimli devletimizin kurulduğundan beri en hayati günlerden birini yaşayacağımız 16 Nisan 2017 yartihine yalnızca birkaç gün kala acaba tahminler hangi sonucunu daha muhtemel veya yakın olduğunu gösteriyor? İşşte bunun için birçok araştırma şirketi yurt çapında çalışmalar sürdürdüler ve de devam ediyorlar bunu yapmaya… Şu andaki tabloya bakılırsa evet ve hayır aşağı yukarı başabaş gidiyor… Bununla beraber Sonar ve Avrasya gibi bazı araştırma şirketleri az bir farkla da olsa “Hayır” tercihinin daha muhtemele olduğunu (şu andaki tabloya göre tabii) belirtiyorlar.


SONAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİNE GÖRE HAYIR ÖNDE

Son yapılan araştırmalardan birine göre SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, 16 Nisan’da yapılacak başkanlık anayasası referandumu için yaptığı son anketin sonuçlarını yayımladı. Bayrakçı, birçok araştırma şirketinin yüzde 53-54 civarı ‘evet’ oranı gösterdiğini belirtirken kendi şirketinin oranlarını şöyle açıkladı:

Hayır: 51.2
Evet: 48.8

İKTİDARA YAKIN ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİ NE DİYOR?

Buna mukabil iktidara yakın bazı kuruluşlar da az farkla bile olsa evet tercihinin önde olabileceğini belirtiyorlar. Her 2 durum için de yanılma ihtimali var mıdır diye merak eden olursa eğer söyleyelim; Bizce bu olasılık her zaman mevcuttur. Daha önde de bu durumu yaşamıştık eğer hatırlanırrsa. Onun için gerçek neticeleri görmeden hiç kimse sevinemeyecek tabii… İnşallah çıkacak sonuç ülkenin hayırına olur diyelim yine de 🙂

Editör

Like it? Share it!