TRT’nin propoganda sürelerini Erdoğan lehine ihlali nedeniyle RTÜK’te kavga çıktı

by admin | Çarşamba, Tem 9, 2014 | 1079 views

RTUK
TRT bir devlet kurumu ve bütün vatandaşlarına eşit yaklaşmak zorunda. Ama, herkes biliyor ki başındaki adam iktidara bağlı olduğundan (onun tarafından tayin ediliyor) bütün avantajları – hem de bazen yasayı ihlal de ederek – iktidar lehine kullanıyor sıklıkla. İşte aynı durum şimdi de cumhurbaşkanlığı süreci ile ilgili olarak yaşanıyor.

Nitekim, RTÜK’ün dünkü toplantısında, muhalif üyelerin “TRT’nin AKP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan’a, diğer adaylara göre kıyaslanamayacak kadar çok süre ayırdığını, dolayısıyla RTÜK yasasında ihlal yaptığını” gündeme getirdikleri bildiriliyor. Habere göre CHP, MHP ve BDP’li RTÜK üyeleri toplantıda TRT’nin cumhurbaşkanı adaylarına ayırdığı sürelere de örnekler vermişler.


RTÜK içindeki muhalefet üyeleri  toplantıda sunduklaarı “TRT yayınlarına ilişkin raporda “örneğin 3 Temmuz’da TRT Türk’ün Erdoğan’a 30 dakika ayırılırken, diğer iki adayın TRT yayınlarına alınmadığı bile” belirtilmiş bulunuyor. Diğer taraftan, TRT nin 4 Temmuz yayınlarında ise TRT Türk Erdoğan’a 1 saat 20 saniye, İhsanoğlu’na bir dakika ayırırken, Demirtaş’a ise yayınlarda hiç yer vermediği belirtilmiş bulunuyor.

TRT’nin bu şekilde yayın yaparak yasayı ihlal ettiğini belirten muhalefet üyelerinin, seçimlere katılacak üç adayın üçünün de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu, bunun bir parti değil, aday yarışı olduğunu vurguladıkları bildiriliyor. Anlaşıldığı üzere kamu yayıncısı olan TRT “Erdoğan’a çok süre ayırırken, diğer iki adayı hemen hemen hiç görmüyor” şeklinde itham ediliyor.

Sonrasında kuruldaki BDP, CHP ve MHP kökenli adayların, TRT’ye ceza verilmesini istemelerine rağmen çoğunlukta olan iktidar temsilcisi adayların engellemesiyle bunun mümkün olmadığı ve neticede TRT’nin ihlal yapmadığı karara bağlanmış bulunuyor,

İşte size “İLERİ DEMOKRASİ ÜLKESİ” Türkiye’den bir manzara daha… Siz insan olarak karar verin neyin doğru olup olmadığına…

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code