Seferihisar Belediyesi’nden göğsümüzü kabartan uluslararası başarı geldi

seferihisar-tunc-soyer-tohum
Türkiye’de son zamanlarda sesini en çok duyuran ilçe hangisi dersiniz? Vizyoner Başkan Tunç Soyer’in liderliğinde sakin şehir Seferihisar Belediyesi. Türkiye’de birçok yeniliğe daha doğrusu ilklere imza atan Seferihisar önemli ve hatta insan olarak hepimizi ve özellikle çoluk çocuğumuzun geleceğini ilgilendiren bir konuda hem de uluslararası bir kuruluş tarafından ödüllendirildi. Seferihisar Tohum Takas Şenliği, UCLG – Uluslararası Sürdürülebilir Kentler Ağı tarafından verilen Mexico City –  Culture 21 ödüllerinde, “Örnek Uygulama” seçildi.

screenshot_2Seferihisar Belediyesi 2010 yılından bu yana yerel tohumun yaşatılması ve çoğaltılması hedefiyle Tohum Takas Şenlikleri düzenlemekteydi. İşte 83 kentin projelerini değerlendiren Uluslararası Sürdürülebilir Kentler Ağı (UCLG) 83 kentin projelerini değerlendirdi ve Seferihisar Belediyesi’ne Tohum Takas Şenliği için “Örnek Uygulama” ödülü verdi. Bizler de Belediye Başkanı Tunç Soyer’i bu başarıdan dolayı bir kere daha tebrik ediyor ve bu üstün performansın ilçenin diğer “çevre ile ilgili konuları ve belediyenin iç organizasyon ve yönetiminin geliştirilmesi hususlarında” da devam etmesini diliyoruz.

Yarışma jürisi Seferihisar Belediyesi’ne verilen ödülle ilgili şu açıklamayı yaptı:


“Jüri, Seferihisar (Türkiye) tarafından sunulan Tohum Takas Şenliği projesini, orijinalliği, kültürel ve biyolojik çeşitliliği koruması açısından dikkate değer bulmuştur. Tohumların sahipliği gibi son derece hassas bir konunun incelenmesi ve sadece ticari tohumların kullanımının kanunen zorunlu kılınmasına değinen festival, bölgenin kültürel değerlerini korumakla kalmayarak, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğin devamını, ekonomik gelişmenin geleneksel tohumlar yardımıyla yaratılmasını sağlamaktadır. Festival boyunca tüm bölgeden çiftçiler, doğal tohumları değiş tokuş etmekte, geleneksel tarım hakkında birbirleriyle görüş alışverişinde bulunmaktadır. Festivale getirilen söz konusu tohumlar ve aktarılan tarım yöntemleri ver tabanına işlenmektedir. Tohum değiş tokuşu tarih boyunca aidiyet duygusuyla ilişkilendirilmiştir. Dolayısıyla festival, tohum takasının ötesinde, bölgenin tarım mirasını canlandırmaya etki etmiştir. Bu nedenle Jüri, UCLG Kültür Komitesi’nin bu projeyi örnek uygulama olarak tanıtmasına karar vermiş bulunmaktadır.”

screenshot_1Kazanılan ödülle ilgili Tunç Soyer’den gelen açıklama

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, haberi alır almaz büyük bir mutluluk yaşadığını dile getirerek şunları söyledi:

“Hep tarıma çok önem verdik. Köylünün mahsulüyle kentlinin sofrası buluşmalı dedik. Yerli tohumun üretilmesinin yasaklanmasına da karşı çıktık ve tohum takas şenlikleri düzenledik. Köy köy dolaşarak kaybolmaya yüz tutmuş tohumları ninelerimizin sandıklarından bulduk. Tohum takas şenliği düzenleyerek yayılmasına öncülük etmeye çalıştık. Bununla da yetinmedik, bir tohum merkezi kurduk ve adını Can Yücel Tohum Merkezi koyduk. Burada yerel tohumu çoğalttık ve fideler halinde Türkiye’nin tüm bölgelerine ulaştırdık. Sadece 2015 yılında 100 bin fideyi ücretsiz olarak Edirne’den Kars’a tüm Türkiye’den isteyenlere gönderdik. Tarım çalışmalarına yoğunluk vermeye devam edeceğiz. Köylünün, çiftçinin ekmeğini büyütmeyi sürdüreceğiz. Başka bir tarımın mümkün olabildiğini göstermek istiyoruz.

Bu noktada çalışmalarımız dört başlık altında sürdürüyoruz.

Birincisi, üretici pazarları… İkincisi üretici birlikleri kooperatifler, yani tek tek üreticileri aracıyla muhatap olmaktan kurtaran birlikler… Üçüncüsü ürünü işlemek tarım ürününü bir sanayi ürünü haline getirmek… Dördüncüsü ise, yerli tohuma sahip çıkmak…

Burada yerel tohum üretmek, çoğaltmak yasaklanıyor, dünyanın seçkin ülkelerinden bir araya gelen şehirler tohum çoğaltma çabalarımızı dünyaya örnek gösteriyor. Mücadelemiz sürecek. Bu ödülü bizimle birlikte hareket eden, bize güvenen çiftçimize, köylümüze, tüm Seferihisarlılara Türkiye’ye armağan ediyorum”.

Like it? Share it!