Seferihisar ve ünlü Sığacık Pazarı

OTANTIKKADIN.COM  "Kişiye Özel"

OTANTIKKADIN.COM
“Kişiye Özel”

Sığacık, son yıllarda oldukça popüler bir ilçe haline gelen SEFERİHİSAR’ ın en gözde beldesi desek yanlış olmaz..

Gerçekten de Sakin Şehir Belediyesi bu şirin beldeye olağanüstü değer veriyor ve elinden gelen her türlü projeye destek veriyor.. Zira biliyor ki SIĞACIK, Marmaris ve Bodrum gibi ünlü yerler aşırı kalabalıklaşırken, daha sakin ve rahat – hatta medeni – bir yaşam sürdürmek isteyen insanlar için Seferihisar ve SIĞACIK gibi köşeler çok daha fazla değer ifade edecek kısa zaman sonra.

Belediye, SIGACIK’ ta mevcut dokuyu bozmamak için de azami gayret gösteriyor tabii bu arada..

Her ne kadar bazı önemli eksikleri varsa da halen, süratle en gözde yerlerden biri olma yönünde ilerliyor bu şirin beldemiz..

Bu arada, SIĞACIK’ ın en ünlü noktalarından biri de Kanuni Sultan Süleyman döneminde Rodos seferine hazırlık amacıyla yaptırılan ve günümüzde yerleşim yeri özelliğiyle hayatın devam ettiği ender yerlerden biri olma özelliğini koruyan Sığacık Kalesidir.


İşte bu kalenin içinde kurulan SIĞACIK (Kadınlar) PAZARI yörenin kadınlarının evlerinde el emeğiyle meydana getirdikleri ürünlerini pazar günleri getirip ziyaretçilerin beğenisine sundukları yerdir… Ayrıca, Seferihisar’ın köylerinden gelen çiftçiler bahçelerinde ürettikleri ürünleri, tarlalarında doğal yöntemlerle yetiştirdikleri sebzeleri burada satarlar..

BILGI-PAZAR-0305-9Pazar günleri cıvıl cıvıl insan kaynar, kale içi ve çevresi.. Burada, Seferihisar’ın gözleme, nohutlu mantı, samsades gibi yöresel yemeklerindan tutun da, zeytin, turşu, börek, baklava, reçel gibi yiyecekler ve çanta, takı, giysi gibi diğer birçok ürünler de tezgahlarda sergilenir.

İnsanlar pazar gününü iple çekerler orada buluşup alışveriş yapmak için..  Bilhassa İzmir’den gelen binlerce kişi Pazar günleri kale içinde kurulan pazara keyifli zaman geçirirler.. Bir yerde oturup gözleme, yaprak sarma ve benzeri ürünlerden tadarken tabii ki çay içmeyi de ihmal etmezler…

İşte, şimdi bu pazarda OTANTİK GİYSİLER üzerine başka hiçbir yerde bulamayacağınız özel üretimini satan OTANTİK KADIN isimli bir reyon (tezgah) var.. Burada çok orijinal (ve tek) ŞALVAR ETEKLER,  YAZLIK ELBİSELER,  takılar vesaire satılıyor..

Pazara gelirseniz mutlaka uğrayın …

14.05.2015
Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code