Yıl sonu mali piyasa tahminleri esaslı kafa karıştırıyor

by admin | Salı, Ağu 26, 2014 | 1459 views

BORSA-10
Adım adım 2014 yılının sonuna yaklaşırken uzmanlar mali piyasaların gidişatı hakkında çeşitli tahminlerde bulunuyorlar. Tabii ki, bu tahminler için kullanılan bütün bilimsel tahmin araçlarına rağmen, öyle yalın ama güçlü faktörler var ki bir anda bunları tersine çevirebilir veya en azından ciddi sapmalara neden olabilir. Örneğin, Ortadoğu’da çıkacak ciddi bir savaş veya FED’in alabileceği beklenmedik kararlar, hatta önemli bir ekonominin iflas bayrağını çekerek diğer ülkeleri zor durumda bırakması senaryosunda olabileceği gibi.

Yine de şu an itibarıyla bakıldığında Türk ekonomisi için de muhtelif ssenaryolar çiziliyor yıl sonu itibarıyla. Buna göre genellikle 3 çeşit görüş ortaya atılıyor – ki bu da kafaları oldukça karıştırıyor doğrusu.


Hatta öyle ki yıl sonu beklentileri açısından , dolar, faiz ve borsada günümüz seviyelerine yakın seyretmesine rağmen olası iyi ve kötü senaryo tahminleri arasında yüzde 25’lik bir uçurumöngörülebiliyor. Dolayısıyla önümüzde yalnızca 4 ay olmasına rağmen bu kadar farklı tahminler yapılabilmesi yatırım piyasasında olanların işini cidden zora sokuyor.

Bazı uzmanlar yatay seyir öngörüyor ve bunların en iyi senaryo tahminlerine göre dolar ve gösterge faizde volatilitenin yükseldiği geçen yılın aralık ayı seviyelerinin üzerinde çıkıyor.

Diğer taraftan ise BIST 100 beklentisi ancak kötü senaryo tahminlerinde aynı dönemdeki puana yaklaşıyor ve kötü senaryo olasılığına göre tahmin edilen oranların, üç piyasa aracında da siyasi belirsizliğin tavan yaptığı 30 Mart yerel seçimleri öncesi dönemdeki düzeylere yaklaşması düşünülüyor.

Endeksin en iyi ihtimal durumnda 105 bine sıçrayacağı tahminleri kabul görürken, en kötü ihtimal senaryosuna göre bunun 67,000 civarında demir atabileceği düşünülüyor.

ABD dolarıyla ilgili tahminlerde ise bu döviz biriminin en kötü senaryo durumunda 2,34 TL seviyesine tırmanabileceği öngörülüyor.

Görüldüğü gibi borsada (bilhassa) küçük yatırımcının kafasını karıştırmak için yeterli tablo mevcut. Şimdi gel de yatırım yap borsaya, değil mi ya?

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code