SGK Emekli Maaşlarına yüzde 4,73 enflasyon zammı geldi

Banka promosyonu çözüme kavuşan emekliler bu ay yüzde 4.73 enflasyon zammını da alacak. Memurlara ise yüzde 3 zam yapılacak. Zamlı maaşlar 15 Ocak’ta. Hükümet beklentilerin üzerinde gelen aralık ayı enflasyonu sonrasında emekli maaşlarını bu ay zamlı ödenecek. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aralıkta yüzde 1.64 arttı. Kasımda yüzde 7 olan yıllık enflasyon ise yüzde 8.53’e çıktı. Yıllık enflasyon 2015’teki yüzde 8.81’e göre 0.28 puan geriledi.


Enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından 11.5 milyon SGK ve Bağ-Kur emeklisinin de maaşı ocak ayında zamlı yatacak. Emekliler her yıl ocakhaziran ve temmuz-aralık dönemlerinde TÜFE’ye göre zam alıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu olan yüzde 4.73 zamlı alacak. Emekli Sandığı emeklilerinin aylığı ise yüzde 3 zamlanacak. Bu arada, memur emeklileri de maaşlarını toplu sözleşme gereği yüzde 3 zamlı alacak. Hükümet geçen hafta emeklilerin merakla beklediği banka promosyonu düğümünü çözerek 11.5 milyon emekliye yaklaşık 5 milyar liralık ek gelir sağlamıştı. (KAYNAK: MEDYA / HÜRRİYET)

Editör yorumu: Hiç şüphesiz ki bu oran gerçek enflasyonu karşılayacak yeterlikte değil. Emeklinin geçim sıkıntısı ciddi şekilde mevcut. Diğer taraftan da ülke ağır bir bunalımdan geçmekte şu an ve makrokonomi de ciddi risk altında. Bunun tek çaresi bir an önce ülkede hukuk ve adaleti tam anlamıyla tesis edip yabancı sermayenin ülkemize akışını arttırmak – Batı dünyasıyla ilişkilerimizi katiyetle onarmak ve eski doğru patikamıza girmek.

Like it? Share it!