Tatil cenneti Türkiye’de bayram tatilleri bitmez: Şimdi de Kurban bayramı tatili geliyor

by editor | Pazartesi, Ağu 7, 2017 | 1143 views

Evet aynen de başlıktaki gibi “Tatil Cenneti” ülkemizde bayram tatilleri bitmez: Vatandaş şimdi de Kurban bayramı tatilini beklemeye başlamış vaziyette, dört gözle hem de… Yahu arkadaş daha yeni tatil yapmadık mı Ramazan Bayramında? Her hafta sonu zaten tatil değil mi? Nedir bu “sürekli” tatil yapma tutkusu?

Vatandaş Ramazan Bayramı’nın sona ermesiyle birlikte Kurban Bayramı için tatil planı yapmaya başlamıştı… Pekiyi en son durum nedir? Yani tatilin kaç gün olacağı vesair belli oldu mu? Bu sorunun cevabı ise aşağıda;

Arefe gününün tam gün tatil edilmesi halinde toplamda 6 gün tatil yapılmış olacak. Konuyla ilgili resmi kaynaklardan henüz bir açıklama olmasa da, arefe gününün tam gün tatil olması bekleniyor.

Bayram günleri normal olarak ise şöyle:

30 Ağustos 2017 – Zafer Bayramı (resmi tatil)
31 Ağustos 2017 – Kurban Bayramı arefesi (yarım gün tatil)
1 Eylül 2017 – Kurban Bayramı 1. gün (resmi tatil)
2 Eylül 2017 – Kurban Bayramı 2. gün (resmi tatil)
3 Eylül 2017 – Kurban Bayramı 3. gün (resmi tatil)
4 Eylül 2017 – Kurban Bayramı 4. gün (resmi tatil)


Her ne kadar şu ana kadar hükümetten resmi bir açıklama gelmediyse de tatilin kaç gün olacağı vs hakkında, sektörden edinilen bilgilere göre vatandaş bu konuda kararını vermiş bulunuyor adeta. Zira yapılan rezervasyonlara bakıldığında vatandaşların Kurban Bayramı’nı sahillerde geçirecekleri görülüyor. Diğer bir deyişle vatandaş “hükümetin arife gününü resmi tatil ilan etmesini beklemeden” rezervasyonlarını 30 Ağustos’tan 4 Eylül’e kadar 6 gün olarak yapmayı tercih ediyor, çoğunlukla.

Turizmcilere göre bunun nedeni de şöyle: Kurban Bayramı’nın yaz sezonunun sonuna denk gelmesi yerli turist için son tatil fırsatını oluşturuyor. Resmi tatil olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın hemen ardından 31 Ağustos arife, 1 Eylül de Kurban Bayramı’nın birinci günü. Bayram 4 Eylül Pazartesi akşamı sona eriyor. Turizm sektörü tatilin 6 veya 10 gün olarak kararlaştırılıp ilan edilmesini istiyor.

TURİZM SEKTÖRÜNDEN GELEN TALEP: TATİL 10 GÜN OLSUN

Turizm sektörü temsilcileri bayramdan önceki pazartesi-salı günleri ve yarım günlük arife gününü de içine alacak şekilde 26 Ağustos cumartesi gününden 4 Eylül pazartesi gününe kadar toplam 10 günlük tatil edilmesini talep etti. Turizmciler uzun tatil fırsatıyla vatandaşların hem sahil kentlerinde tatil yapma imkanı bulabileceğini hem de memleketlerinde kurban vecibelerini ve bayram ziyaretlerini daha rahat gerçekleştirebileceğini savunuyor.

Bunun gerçekleşmemesi durumundaysa en azından ikinci alternatif olarak, yarım günlük arife günü tatilinin tam güne dönüştürülerek, Kurban Bayramı tatilinin 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleştirilip 30 Ağustos Çarşamba’dan 4 Eylül Pazartesi’ye kadar en azından 6 gün şeklinde uzatılması da diğer allternatif olarak öneriliyor.

MEDYA

Like it? Share it!