Türk motorlu araç lastik markası Lassa dünya markası olma yolunda ilerliyor

by admin | Perşembe, Eki 20, 2016 | 947 views

lassa-yigit-gurcay
Marka bir şirketin en kıymetli aktifi olabiliyor, hele bir de dünya markası olursa. Ülkemizde maalesef “dünya çapında” diyebileceğimiz markalara sahip öne çıkan kuruluşlar mevcut değil pek. Biraz belki Arçelik bunun dışında kalabilir, biraz da Vestel. İşte şimdi LASSA ‘dan da böyle bir marka oluşturmak hedefiyle  bir hamle geliyor anlaşıldığı kadarıyla. Sabancı’nın ortak olduğu BRISA firması bu yolda büyük gayret içinde bulunuyor.

Brisa’nın yöneticis Yiğit Gürçay lastik pazarındaki gelişmeleri ve diğer konuyla ilgili bakın neler diyor;


“Bridgestone Corporation ve Sabancı Holding ortaklığında 28’inci yılını geride bırakan lastik üreticisi Brisa, yüzde 33 pazar payıyla yoluna devam ediyor. Yüzde 9,4 ile dünya ortalamasının çok üzerinde büyüme gösteren Türkiye lastik pazarında 2015 sonunda 22,4 milyon adetlik satış oldu. Bunun 6,6 milyon adedi ise Brisa’ya ait”.

Şirketin iç pazarda gösterdiği bu başarılı performans, yurtdışına dönük hamleler için de cesaret veriyor. Yiğit Gürçay’ın büyüme planında Brisa’nın iç pazardaki güçlü konumunu korumak ilk sırada yer alıyor. Diğer hedef ise yurtdışına dönük. Lassa’yı global bir oyuncu noktasına taşıyacaklarını vurgulayan Gürçay, “Lassa’yı bir dünya markası yapmak adına önümüzde çok ciddi fırsatlar var” diyor ve ekliyor: “Yurtdışı stratejisi olarak kendimize şöyle bir plan yaptık: 5 yıllık süre içinde belirlediğimiz 10 ülkede Lassa’yı ilk 10 oyuncu arasına sokmayı hedefliyoruz. Odaklandığımız ve fırsat gördüğümüz pazarlar İspanya, Fransa, Yunanistan, Balkanlar, Çin, Güney Kore, Kuzey Afrika ve İran gibi geniş bir coğrafyayı kapsıyor.”

“Pazarın üçte birine hakim bir marka olarak her zaman pazarın üzerinde büyüdük. Büyümeye de devam ediyoruz” diyen Gürçay, içeriye dönük büyümenin nereden geleceğini ise şöyle özetliyor: “Söz konusu büyümeyi hem iki büyük markamız Bridgestone ve Lassa ile hem de son dönemde odaklandığımız Dayton markamızla sağlayacağız. Dayton bizim ucuz segmentteki markamız. Dayton’dan büyümemize önemli bir katkı olacağını öngörüyoruz.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!