13 yıl sonra Türkiye Avrupa tarafından tekrar “siyasi kontrol” sürecine alınıyor

Ülkemiz için gerçekten de son derece üzücü bir durumla karşı karşıyayız artık; Türkiye 13 yıl sonra tekra “siyasi kontrol” sürecine alınıyor Avrupa tarafından. Evet AKPM, Türkiye kararını verdi ve Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri açısından son derece krritik bir süreç başlamış oldu böylece. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’ndaki “Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi” konulu oturumun sonundaki oylamada, Türkiye’nin “2004’te çıktığı denetim sürecine yeniden alınmasıyla ilgili karar tasarısı” onaylandı. Karar 45 ret, 113 kabul, 12 çekimser oyla alındı.

AKPM KARARI KİMLER TARAFINDAN HAZIRLANDI?

AKPM Türkiye raportörleri Estonyalı Marianne Mikko ve Norveçli Ingebjorg Godskesen tarafından hazırlan raporda Türkiye, geçen yılki darbe girişiminden sonra ilan edilen ve üç kez uzatılan olağanüstü hâl (OHAL) bünyesinde alınan kararlar ve uygulamalar eleştiriliyor ve Türkiye’de demokratik kurumların işleyişinin bozulduğu belirtiliyor. Türkiye’ye 35 maddeden oluşan önerilerde bulunulan AKPM’nin bu kararı ile, Türkiye denetim sürecinden çıkartılıp yeniden alınan ilk Avrupa ülkesi oldu. AKPM’de onaylanan karar ile, Türkiye ile iş birliğinin sürmesi için bu önerilerin yerine getirilmesi gerektiği vurgulanıyor.


AKPM VE FONKSİYONU

Avrupa’da insan hakları destekleme kuruluşu Avrupa Konseyi’nin yürütme kolu olan AKPM’de 47 ülkeden 324 temsilci bulunuyor. AKPM’nin kuruluş amacı “insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü desteklemek” olarak tanımlanıyor. Siyasi denetim sürecine tâbi bulunan diğer ülkeler, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Moldova, Rusya Federasyonu, Sırbistan ve Ukrayna.

Rapora dair AKPM Türk Delegasyonu Başkanı ve AKP Adana Milletvekili Talip Küçükcan’ın kaleme aldığı itiraz bildirisinde ise raporun ve karar tasarısının hatalarla dolu olduğu, Türkiye’ye karşı ayrımcı bir yaklaşımın sergilendiği ve tasarının kabulü halinde AKPM’nin Türk kamuoyu nazarında değerini kaybedeceği vurgulandı. AKPM’nin Türkiye’nin teröre karşı mücadelesinde yanında olması gerektiğini kaydeden Küçükcan, ülke olarak FETÖ, PKK ve IŞİD başta olmak üzere sayısız terör örgütüyle mücadele edildiğini ve getirilen uygulamaların bu tehditlere karşı olduğunu belirtti.

AKPM’deki oylama öncesinde Denetim Komitesi’nin raporuna AKP ve HDP’liler değişiklik önergesi vermede birbiriyle yarıştı. Toplam 62 değişiklik önergesi verilirken, çok sayıda milletvekili de konuşma için başvurdu. AKP’lilerin verdiği önergelerde öncelikle denetleme sürecine alınmasına yönelik paragrafların silinmesi istendi. Kabul görmesi beklenmeyen bu önerinin yanı sıra ikinci önemli talep ise Türkiye ile ilgili denetleme sürecinin 2018’e ertelenmesi oldu. Türk heyeti 1 yıl daha süre istedi

Sunulan önergede “Asemble , 2018 Nisan oturumunda Türkiye tarafından bu karardaki tavsiyelere yönelik atılan adımları, denetleme sürecini yeniden açmak da dahil değerlendirecektir” denildi.

KAYNAK: MEDYA (CUMHURİYET)

Like it? Share it!