20. yüzyılda medeniyetin beşiği Mısır’da idam cezaları

by admin | Pazartesi, Nis 28, 2014 | 1339 views

MISIR İDAMLAR
20. yüzyılda büyük ayıp ve garabet: Antik medeniyetin beşiği Mısır’da 683 kişi için daha idam kararı verildi. Bu ayıbı kapatmaya hiç birşey yetmez.

İnsanlık bir taraftan büyük atılımlar yaparak insanoğlunun sağlık, konfor gibi her türlü yaşam koşullarını ve hürriyet alanını iyileştirmeye çabalarken diğer taraftan Mısır gibi en eski medeniyet sembolü bir ülkede yüzlerce idam kararı veriliyor.. Sebebi her ne olursa olsun..


Mısır’da bilindiği gibi geçtiğimiz ay mahkeme tarafından 529 kişiye idam cezası verilmiş, bu karar tüm dünyada protestolara neden olmuştu.

Bu sefer ise aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii’nin de bulunduğu 683 kişi için mahkeme dosyayı müftüye gönderdi. Minye kentindeki davada sanıklar, geçtiğimiz yıl yaşanan karakol saldırısı ile ilgili olarak yargılanıyordu. Mahkeme, 683 kişi hakkında verilen idam hükmüne ilişkin kararın 21 Haziran’da sanıkların yüzüne okunmasına karar verdi.

Diğer taraftan bildirildiğine göre, aynı mahkeme daha önce haklarında idam cezası verdiği 529 kişi hakkındaki dosyayı da karara bağladı. Sanıklardan 37’si hakkında verilen idam kararını onaylayan mahkeme, 492 kişinin cezasını ise müebbet hapse çevirdi.

Bu arada, söz konusu davada alınan kararların temyiz yolunun açık olduğu ifade edildi.

28.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code