ABD Merkez Bankası faizleri 0,25 puan arttırdı. Bunun dünya ekonomisine tesirleri ne olacak?

by admin | Perşembe, Ara 17, 2015 | 1412 views

YELLENEn sonunda beklenen gerçekleşti ve FED diye bilinen ABD Merkez Bankası aylardır beklenen “faiz artışını” ugulamaya koydu.

Bu karar tüm dünyayı etkileyeceğinden herkes nefesini tutarak faiz kararını beklemekteydi. Neticede FED, yaklaşık on yıl sonra faizleri 0,25 puan arttırmış oldu.

Doların bu kararın açıklanmasından sonra uluslararası piyasalarda 2.92’ye kadar gerilediği ve sabah saatlerinde 2.94 civarında seyrettiği görüldü.


Faiz artışını takiben ABD’de faizler 0-0,25 aralığından, 0,25-0,5 aralığına yükselmiş oldu. Diğeer taraftan Fed yaptığı açıklamada faiz artırım kararının karar çoğunluğuyla alındığını ifade etti.

Bununla beraber ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, ilk faiz artışının ardından kademeli bir yol izleneceğini ifade ederek şunları da ilave etti; “Gelecek politika kararlarımızı ekonominin gelişimine göre ayarlayacağız ve kademeli bir artış hızı izleyeceğiz”.

FED Başkanı konuşmasında ayrıca şu bilgilere de yer verdi;

Alınan karar faiz oranlarının 7 yıl boyunca sıfıra yakın tutulduğu olağanüstü bir dönemi sonlandırdı. Faiz artışı, iş gücünün eski haline getirilmesi, gelirlerin yükseltilmesi ve milyonlarca Amerikalının yaşadığı ekonomik zorlukların azaltılması yönünde kaydedilen ilerlemeyi tasdik ediyor. Ayrıca, Komite’nin ekonominin güçlenmeye devam edeceğine yönelik güvenini yansıtıyor”.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code