Afetzede çiftçiye hükümetten jest: Borçlar erteleniyor

by admin | Çarşamba, May 14, 2014 | 1289 views

AFET-CIFTCI
Hepimizin malumu çiftçi son dönemde afetten bayağı sıkıntı çekti ve borçlarını ödeyemez hale gelen çok sayıda vatandaş mevcut. İşte çiftçinin gönlünü almak isteyen hükümet de onlara bir jest yaparak borçları ertleme getiriyor şimdi. Dolayısıyla, kuraklık, don, dolu ve diğer afetlerden zarar gören çiftçilerin tarım kredileri 1 yıl süreyle ertelenecek.

Resmi Gazete’nin 13 Mayıs 2014 tarihli sayısında yayınlanan karara göre, “23 Ağustos 2013 tarihinden 31 Aralık 2014 tarihine kadar Türkiye genelinde meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, selsu baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetlerden dolayı ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören çiftçilerin tarımsal kredi borcunun 1 yıl süreyle ertelendiği” öğrenildi.


Bununla beraber, söz konusu çiftçilerin kredi borç ertelemesinden yararlanabilmeleri için “Çiftçi Kayıt Sistemi” ne veya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olması gerekiyor. Ayrıca il ve ilçelerde oluşturulacak hasar tespit komisyonları çiftçilerin zararını tespit edecek. Komisyon tarafından en az yüzde 30 zarara uğradığı tespit edilen gerçek veya tüzel kişiler ertelemeden yararlanabilecek. Zararı yüzde 30’un altında olanlar yararlanamayacak. Kredi ertelemesinden yararlanacak çiftçilerin, hasar tespit komisyonunun raporunu açıkladıktan sonra 1 ay içerisinde başvurmaları gerekiyor.

Karar ülke gebnelinde uygulanacak ve Bakanlar Kurulu Kararı ile çeşitli afetlerden en az yüzde 30 zarar gören çiftçilerin borçları erteleme dönemi süresince yüzde 3 faiz uygulanacak. Böylece sıfır faizli kredi alan çiftçiler, erteleme nedeniyle yüzde 3 faiz ödeyecekler. Ertelenen krediler ile ilgili erteleme süresi sonuna kadar yasal takip yapılmayacak.

14.05.2014
KAYNAK: MEDYA

 

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code