AKP tükeniyor mu? Araştırmalar ne diyor?

AKP-ARASTIRMAÜlkeyi 12 yıldır “TEK TABANCA” idare eden AKP, liderinin malum germe politikaları ve dış siyaset ve ekonomideki yanlış tercihleri yüzünden sonunda tehlike çanlarını duymaya başladı mı?

Bunun cevabı bazı siyaset ve araştırma uzmanlarına göre AKP açısından sıkıntılı. Örneğin, KONDA şirketinin yaptığı araştırmanın bulguları şöyle diyor; “Geçmiş yıllarda AKP yandaşları yüzde 35 iken AKP karşıtları yüzde 25’lerdeydi. Şimdi ise bu oran tersine döndü”


Kamuoyu araştırma şirketi KONDA’ya göre toplumun yüzde 60’a yakını kutuplaşma içinde ve kutuplaşma oranlarına bakıldığında geçmiş yıllarda AKP yandaşları yüzde 35 iken AKP karşıtları yüzde 25’lerdeyken son yapılan araştırmalarda bu oran tersine dönmüş vaziyette.

Konda şunu da belirtiyor: “Toplumda tedirginlik ve huzursuzluk var; ama bunun oy oranlarına yansıyıp yansımayacağını şimdiden söylemek çok mümkün değil”.

Yine Konda’ya göre “AKP karşıtlarının oranı yüzde 35’e çıkarken yandaşların oranı yüzde 25’e düştü. Ülkenin üçte biri halen kutuplaşmanın dışında. Bu insanların seçimlerde ne karar vereceğini bilmiyoruz; ama bu sonuç bile önemli bir değişiklik. 5 yıldır ölçtüğümüz bu endekste ilk defa AKP yandaşları azalmış oldu”.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code